بررسی صادرات گاز ایران و نحوه پرداخت آن از جانب عراق در سفر وزیر ایرانی به بغداد

ایران پیش از این 50 میلیون متر مکعب گاز به عراق صادر می کرد اما در حال حاضر گاز صادراتی ایران کم تر از 5 میلیون متر مکعب است.

ميدل ایست نیوز: در پی کاهش شدید تولید برق در عراق و قطعی مکرر به خصوص در بغداد و استان های مرکزی عراق، موضوع واردات گاز عراق از ایران و نحوه پرداخت بدهی های عراق از بابت گاز خریداری شده بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است.

کمیسیون اقتصادی مجلس عراق اخیرا بر لزوم عزل برخی مقامات در وزارت برق به علت اختلال در تأمین برق تأکید کرده اما وزارت برق عراق مشکل را در کاهش صادرات گاز ایران به عراق دانسته است.

گاز ایران اصلی ترین سوخت لازم برای راه اندازی نیروگاه های عراق را تأمین می کند.

«احمد العبادی»، سخنگوی وزارت برق عراق، تأکید می کند که کاهش شدید تأمین برق به علت توقف ایران در صادرات گاز به عراق است و علت آن هم انباشت اموالی است که عراق بابت گاز خریداری شده باید به ایران پرداخت کند.

او می افزاید که ایران پیش از این 50 میلیون متر مکعب گاز به عراق صادر می کرد اما در حال حاضر گاز صادراتی ایران کم تر از 5 میلیون متر مکعب است و این باعث کاهش شدید تولید برق شده است.

العبادی تأکید می کند که عراق در برابر این مشکل دو راه بیشتر ندارد، یا پرداخت بدهی هایش به ایران یا تغییر نیروگاه ها از گازی به سوخت مایع دیگری که خود عراق بتواند تولید کند.

او گزینه دوم را خارج از امکانات وزارت برق عراق می داند و افزاید که عراق 23 هزار متر مکعب گاز در روز لازم دارد و این حجم را نمی تواند خودش تولید کند و تنها راهی که می ماند تفاهم با طرف ایرانی درباره بدهی هاست و احتمالا در سفر روز سه شنبه وزیر نیروی ایران به عراق این موضوع مورد بحث قرار خواهد گرفت.

این مقام عراقی افزوده که عراق در اوج مصرف برق در تابستان 19 هزارمگاوات برق تولید می کرد اما این مقدار در حال حاضر حدود 10 هزار مگاوات است، که از این مقدار کاهش حدود  6 هزار مگاوات آن نتیجه کاهش واردات گاز و 3 هزار مگاوات نتیجه تعمیرات دوره ای نیروگاه هاست.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا