اظهارات غافلگیرکننده دیاب: 2200 تُن نیترات آمونیوم در بندر گم شده

نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان، در مصاحبه ای ابراز امیدواری کرد که «گوسفند قربانی» حادثه انفجار بندر بیروت نباشد.

میدل ایست نیوز: «حسان دیاب»، نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان، در مصاحبه ای ابراز امیدواری کرد که «گوسفند قربانی» حادثه انفجار بندر بیروت نباشد.

او در پاسخ به پرسشی درباره متهم شدنش به تلاش برای سنگ اندازی در مسیر تحقیقات قضایی مربوط به بندر بیروت، گفت که اولین کسی است که با آغاز تحقیقات با قاضی پرونده دیدار کرده است.

دیاب در اظهاراتی که در مطبوعات لبنان شوک بزرگی ایجاد کرد گفت که گزارش اف بی آی نشان می دهد که حجم نیترات آمونیوم منفجر شده در بندر بیروت 500 تُن بوده اما طبق گزارش ها در بندر 2700 تن نیترات آمونیوم بوده است، «2200 تُن بقیه کجا رفته؟».

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور و نبود پول در بانک مرکزی برای پرداخت یارانه گفت که با برداشت یک میلیارد از حساب ذخیره استراتژیک می توان تا 6 ماه کشور را اداره کرد.

کارشناسان حجم ذخیره ارزی لبنان را حدود 800 میلیون دلار برآورده کرده اند، در حالی که این کشور ماهانه حدود 600 میلیون دلار برای تأمین کالاهای اساسی هزینه می کند.

این وضعیت باعث شده که موضوع برداشت از ذخیره استراتژیک ارزی بانک مرکزی که 17 میلیارد دلار برآورد می شود به میان آید. این ذخیره استراتژیک برابر با 15 درصد همه حساب های بانکی موجود در لبنان است که همه بانک ها موظف به پس انداز آن در بانک مرکزی شده اند.

با توقف پخش بنزین در میان پمپ بنزین ها توسط برخی شرکت های پخش فرآورده های نفتی، بحران سوخت در لبنان بار دیگر به بحث داغ مطبوعات و شبکه های اجتماعی تبدیل شده است.

علت کمبود بنزین در لبنان این بار آن است که 4 نفتکش حامل بنزین از چند روز پیش در آب های لبنان پهلو گرفته اند اما نمی توانند بار خود را تخلیه کنند چون بانک مرکزی لبنان حاضر به صدور اعتبارنامه (LC) برای آنها نیست.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الاخبار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا