بیانیه های سران سیاسی به مناسبت صد سالگی ارتش عراق

رئیس جمهور عراق در بیانیه ای به مناسبت صدمین سالروز تأسیس ارتش عراق و روز ملی ارتش تأکید کرد که قدرت ارتش در تقویت اقتدار حکومتی است که خادم ملت باشد.

میدل ایست نیوز:  «برهم صالح»، رئیس جمهور عراق، در بیانیه ای به مناسبت صدمین سالروز تأسیس ارتش عراق و روز ملی ارتش تأکید کرد که قدرت ارتش در تقویت اقتدار حکومتی است که خادم ملت باشد.

صالح در این بیانیه تأکید کرد که قدرت و توان ارتش و تقویت بخش های گوناگون آن نمایانگر قدرت و اقتدار حکومتی است که خادم و پاسبان ملتش باشد.

رئیس جمهور عراق تأکید کرد که ملت عراق سال های طولانی از استبداد و دیکتاتوری رنج کشیدند که ارتش را درگیر ناع های داخلی و سرکوب مطالبات مشروع و جنگ های پوچ کرد و کنون باید تلاش کرد که و افزود که باید ارتش یک نهاد ملی قانونمدار و حامی حاکمیت ارضی بماند و به ابزاری در اختیار دیکتاتوری تبدیل نشود.

او گفت که موفقیت های به دست آمده علیه تروریسم نتیجه همکاری ارتش با دیگر گروه های مسلح عراق از پیشمرگه و الحشد الشعبی و عشایر بود و ادامه این موفقیت ها ادامه این همکاری و ساخت ارتشی ملی و مؤمن به رسالتش در دفاع از میهن و حاکمیت ارضی کشور را ایجاب می کند.

رئیس جمهور عراق تأکید کرد که این مهم بدون برخورد با سلاح بی ضابطه و انحصار سلاح به دست حکومت و تقویت همبستگی ملی در عراق به دست نمی آید.

او افزود که حفاظت از امنیت و ثبات مطالبه ای است که سستی نمی پذیرد و مقدمه تکمیل مطالبات دیگر در تشکیل حکومت مقتدر دارای حاکمیت ارضی کامل است.

«مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، نیز شب گذشته به این مناسبت یک سخنرانی تلویزیونی داشت که در آن بر خروج بیش از نیمی از نیروهای امریکایی مستقر در عراق طی روزهای آینده تأکید کرد.

به همین مناسبت، «محمد الحلبوسی»، رئیس مجلس عراق، نیز با انتشار بیانیه ای ضمن تبریک این روز تأکید کرد که ارتش عراق در تاریخ درخشان خود قهرمانی های بسیاری را ثبت و شهدای فراوانی را در مسیر پیروزی تقدیم میهن کرده و از هر گرایشی جز به میهن و ملت خودداری کرده است.

او افزود که دستاوردهای ارتش عراق در یک قرن فعالیتش بر همه لازم می آورد که برای تقویت آن تلاش کنند.

«سید عمار الحکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق، نیز در بیانیه ای به این مناسبت تأکید کرد که این روز یادآور تاریخ ارتشی قهرمان است که حماسه های بزرگی در حمایت و حفاظت از میهن و ملت و حاکمیت ارضی رقم زده اند.

الحکیم افزود که تازه ترین نمونه این حماسه، آزادسازی خاک میهن از تروریسم داعش بود و تأکید کرد که اکنون که ارتش عراق وارد دومین قرن فعالیت خود می شود باید بار دیگر بر ضرورت تقویت مادی و معنوی و لجستیک آن تأکید کرد.

«سید مقتدی صدر»، رهبر جریان صدر عراق، نیز در بیانیه خود از خداوند خواست که به ارتش عزیمت و تحمل و قدرت و یکپارچگی برای حمایت از زمین و آسمان عراق دربرابر اشغالگران و همه دخالت های خارجی را عطا کند و ارتش را از همه بدخواهان و نفوذیان و دخالت های حزبی و فرقه ای و نژادی در امان نگه دارد.

قیس الخزعلی، دبیر عصائب اهل الحق، با انتشار بیانیه ای به مناسبت روز ملی ارتش عراق بر ضرورت پایان دخالت خارجی در عراق و انحصار سلاح به دست دستگاه های امنیتی عراق تأکید کرد.

او همچنین بر ضرورت پایان دخالت های خارجی که مانع از تحقق حق عراق در ساخت نیروهای خود و ایستادن روی پای خود در حفاظت از اراضی اش می شود تأکید کرد.

قرار است امروز به این مناسبت یک رژه هوایی در بغداد برگزار شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا