العرب: چرخشی جدید در مواضع متناقض صدر؛ دولت عراق دنبال جایگزین گاز ایران باشد

درخواست رهبر جریان صدر عراق درخصوص یافتن جایگزینی برای گاز وارداتی از ایران، چرخشی جدید در مواضع متناقض وی به شمار می‌رود که افکار عمومی عراق نسبت بدان عادت کرده‌اند.

میدل ایست نیوز: درخواست «سید مقتدی صدر»، رهبر جریان صدر عراق درخصوص یافتن جایگزینی برای گاز وارداتی از ایران، چرخشی جدید در مواضع متناقض وی به شمار می‌رود که افکار عمومی عراق نسبت بدان عادت کرده‌اند.

در این میان، درخواست‌ صدر برای یافتن جایگزینِ گاز ایران بی‌ارتباط با محاسبات سیاسی وی در خصوص انتخابات آتی نیست چرا که وی تلاش دارد تا خود را شخصیتی سیاسی و مستقل و به دور از تاثیر‌پذیری‌های خارجی نشان دهد.

این درخواست رهبر جریان صدر پس از آن مطرح شد که ایران به دلیل انباشت بدهی‌های عراق بابت صادرات گاز و برق به این کشور، صادرات گاز به عراق را قطع کرد.

در همین رابطه، «حیدر الجابری»، مدیر دفتر رسانه‌ای صدر در کنفرانسی مطبوعاتی در نجف اشرف گفت: «صدر تصریح کرده است دولت عراق باید بعد از خودداری ایران از صادرات گاز به عراق، به دنبال یافتن جایگزینی برای واردات گاز و برق باشد.»

وی درباره انتخابات زودهنگام آتی گفت: صدر تاکید کرده است که برخی احزاب و فتنه‌انگیزان خواهان لغو و یا تعویق زمان برگزاری انتخابات هستند.

الجابری اظهار داشت: صدر از کارزار نخست‌وزیر علیه فاسدان حمایت می‌کند و باید همه احزاب با الکاظمی همکاری کنند تا فاسدان تحویل دستگاه قضایی شوند.

مدیر دفتر رسانه‌ای رهبر جریان صدر تصریح کرد که صدر خواهان پایان دادن به حضور نیروهای اشغالگر در اراضی عراق و ممانعت از مداخله خارجی است چرا که اقتدار دولت را تضعیف می کند.

پارلمان عراق در 5 ژانویه 2020 در پی اقدام امریکا در به شهادت رساندن «ابومهدی المهندس»، نائب‌رئیس الحشد الشعبی و سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه ایران در حمله‌ای پهپادی در مسیر فرودگاه بین‌المللی بغداد، مصوبه خروج نظامیان خارجی از عراق را تصویب کرد.

در این میان، روشن است که اظهارات مدیر رسانه‌ای صدر تنها حضور نظامیان خارجی را هدف نگرفت بلکه بر اساس مواضع پیشین صدر، سخنان وی نفوذ ایران در عراق نیز نشانه گرفته است که وی تلاش دارد در سایه نزدیک شدن زمان انتخابات، خود را رهبری منحصر به فرد و نجات‌بخش عراق از اوضاع دشوار کنونی معرفی کند، تلاشی که دیگر برای افکار عمومی عراق رنگ باخته است به خصوص بعد از اقدامات صدر در موج‌سواری بر اعتراضات مردمی و تغییر موضع ناگهانی وی و حمله اخیر هوادارانش به تظاهرات‌‌کنندگان و تحصن‌کنندگان شهر الناصریه که چندین کشته و زخمی برجای‌گذاشت.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العرب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − شش =

دکمه بازگشت به بالا