سازمان ملل: تروریستی دانستن انصارالله دست کم 16 میلیون یمنی را با قحطی مواجه می کند

مسئول کمک های بشردوستانه سازمان ملل تأکید کرد که صدور مجوز برای نهادهای امدادرسان برای خدمت در یمن نیز مانع از بروز این بحران نخواهد شد.

میدل ایست نیوز: مسئول کمک‌های بشردوستانه در سازمان ملل متحد از واشنگتن خواست که در تصمیم خود برای درج نام گروه انصارالله (حوثی) در لیست گروه‌های تروریستی تجدید نظر کند و اعلام کرد که این تصمیم یمن را به قحطی بی‌سابقه در 4 دهه گذشته می‌کشاند.

«مارک لوکوک»، در سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل تأکید کرد که صدور مجوز برای نهادهای بشردوستانه و امدادرسان برای خدمت در یمن نیز مانع از بروز این بحران نخواهد شد.

لوکوک افزود که یمن به صورت تقریبا کامل وابسته به واردات کالاست و تحریم در آن باعث می‌شود که 16 میلیون تن گرفتار قحطی شوند و تأکید کرد که در حال حاضر 50 هزار نفر در یمن گرفتار قحطی و 5 میلیون تن در یک قدمی آن هستند.

او گفت که 90 درصد مواد غذایی یمن وارداتی است که از طریق کانال‌های بازرگانی انجام می‌شود و نهادهای امدادرسان فقط بخشی از این مسئولیت را برعهده دارند ضمن اینکه هزینه های این انتقال را در هماهنگی با بازرگانان محلی می‌پردازند و مستقیم خودشان فعالیت چندانی درباره توزیع مواد غذایی انجام نمی‌دهند.

سازمان ملل تأکید کرده که کمک‌هایش به یک‌سوم شهروندان یمن که جمعیت آنها 28 میلیون نفر است می‌رسد و تحریم‌ها تأثیر شدیدی بر این موضوع خواهد داشت.

به گفته لوکوک، به محض اعلام تروریستی دانسته شدن انصارالله بسیاری از مردم به بازارها هجوم برده و در حال انبار کردن مواد غذایی هستند و شرکت‌های یمنی واردکننده کالا تأکید می‌کنند که درصورت توقف ورود مواد غذایی بی تردید با بحرانی بزرگ مواجه خواهند شد.

یمن شاهد بزرگ‌ترین بحران انسانی در جهان است و 80 درصد ساکنان آن به کمک نیاز دارند.

«مایک پومپئو»، وزیر خارجه امریکا، اعلام کرد که امریکا گروه انصارالله را گروه تروریستی دانسته و تحریم‌های مربوط به این اعلان از 19 ژانویه، آخرین روز زمامداری «دونالد ترامپ» آغاز می‌شود.

 

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 16 =

دکمه بازگشت به بالا