سخنگوی انصارالله: تصمیم اخیر امریکا بر تلاش ما برای صلح تأثیری نخواهد داشت

سخنگوی گروه انصارالله تأکید کرد که تروریستی دانستن این گروه از جانب ایالات متحده باعث توقف مذاکرات صلح با حضور سازمان ملل و عربستان سعودی نمی‌شود.

میدل ایست نیوز: «محمد عبدالسلام»، سخنگوی گروه انصارالله و از مذاکره‌کنندگان ارشد این گروه یمنی، تأکید کرد که تروریستی دانستن این گروه ازجانب ایالات متحده باعث توقف مذاکرات صلح با حضور سازمان ملل و عربستان سعودی نمی‌شود.

او در مصاحبه با «رویترز» تأکید کرد که این مذاکرات هیچ ربطی به تصمیم اخیر امریکا ندارد و تلاش‌ها و روابط بین المللی این گروه را محدود نمی‌کند و افزود که این عدم محدودیت شامل مذاکرات آتش‌بس با ریاض هم می‌شود.

عبدالسلام تأکید کرد: «تلاش‌های ما برای رسیدن به صلح در یمن متوقف نمی‌شود، این مسئولیت ماست که از راه مذاکره جنگ و تحریم یمن را پایان دهیم».

او گفت که این تصمیم امریکا مطلقا هیچ تأثیر سیاسی یا نظامی نخواهد داشت و تنها تأثیر آن تشدید بحران انسانی در یمن است.

روز گذشته وزیر خارجه امریکا اعلام کرد که کشورش تصمیم گرفته که گروه انصارالله را گروه تروریستی به شمار آورد و افزود که این موضوع از 19 ژانویه، یک روز پیش از پایان دولت ترامپ، ابعاد اجرایی خواهد گرفت.

چند مقام سازمان ملل ازجمله نماینده سازمان در امور یمن و همچنین مسئول بخش امدادرسانی سازمان ملل از این تصمیم امریکا انتقاد کرده و آن را موجب بروز قحطی گسترده در یمن دانسته اند.

مسئول کمک‌های بشردوستانه در سازمان ملل متحد از واشنگتن خواست که در تصمیم خود برای درج نام گروه انصارالله (حوثی) در لیست گروه‌های تروریستی تجدید نظر کند و اعلام کرد که این تصمیم یمن را به قحطی بی‌سابقه در 4 دهه گذشته می‌کشاند.

«مارک لوکوک»، در سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل تأکید کرد که صدور مجوز برای نهادهای بشردوستانه و امدادرسان برای خدمت در یمن نیز مانع از بروز این بحران نخواهد شد.

لوکوک افزود که یمن به صورت تقریبا کامل وابسته به واردات کالاست و تحریم در آن باعث می‌شود که 16 میلیون تن گرفتار قحطی شوند و تأکید کرد که در حال حاضر 50 هزار نفر در یمن گرفتار قحطی و 5 میلیون تن در یک قدمی آن هستند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
رويترز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا