تاکید نخست‌وزیر اقلیم کردستان و وزیر دفاع ترکیه بر لزوم اجرای توافق سنجار

نخست‌وزیر اقلیم کردستان و وزیر دفاع ترکیه بر لزوم اجرای توافق بغداد و اربیل برای عادی‌سازی اوضاع در شهر سنجار تاکید کردند.

میدل ایست نیوز: «مسرور بارزانی»، نخست‌وزیر اقلیم کردستان و «خلوصی آکار»، وزیر دفاع ترکیه بر لزوم اجرای توافق بغداد و اربیل برای عادی‌سازی اوضاع در شهر سنجار تاکید کردند.

در این دیدار که در اربیل برگزار شد، دو طرف درباره تازه‌ترین تحولات عراق و منطقه و راهکارهای توسعه روابط میان اقلیم کردستان و ترکیه رایزنی کردند.

دو طرف در ادامه بر لزوم هماهنگی در سایه روابط دوستانه اربیل و آنکارا به ویژه همکاری مشترک برای برقراری صلح و ثبات در منطقه تاکید کردند.

مسرور بارزانی و خلوصی آکار در پایان بر اهمیت اجرای توافق سنجار و تضمین خروج گروه‌های مسلح از شهر با هدف عادی‌سازی اوضاع و فرصت‌دهی به آوارگان برای بازگشت به شهرشان تاکید کردند.

آکار که به اربیل سفر کرده است، پیش از این در دیدار با «مسعود بارزانی»، رهبر حزب دموکرات اقلیم کردستان بر لزوم امنیت و ثبات منطقه و توسعه مناسبات میان ترکیه و اقلیم کردستان تاکید کرده و آن را برای آنکارا بسیار مهم خوانده بود.

وزیر دفاع ترکیه درباره روابط اربیل و بغداد گفت که آنکارا امیدوار است که این مشکلات از طریق گفت‌وگو و در چارچوب قانون اساسی حل و فصل شود.

از سوی دیگر، مسعود بارزانی با اشاره به روابط تاریخی دو طرف به بیان تحولات سیاسی و چالش‌های عراق و منطقه پرداخت.

آکار پیش از این در بغداد با «برهم صالح»، رئیس جمهوری و «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
شفق نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

دکمه بازگشت به بالا