احتمال توافق سلیمانیه با بغداد درصورت بن بست مذاکرات اربیل

یکی از سران اتحادیه میهنی کردستان گفت که سلیمانیه می تواند درآمدهای خود را به دولت مرکزی تحویل دهد و در عوض بغداد حقوق کارکنان دولتی سلیمانیه را بپردازد.

میدل ایست نیوز: در پی شدت گرفتن بحران اقتصادی در اقلیم کردستان به علت اختلافات میان بغداد و اربیل، «ریکه وت ذکی»، از سران حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق، موضوع مذاکره مستقیم سلیمانیه با بغداد برای حل اختلافات مالی را مطرح کرد.

وی در گفت وگو با روزنامه رسمی «الصباح»، چاپ بغداد، گفت که  اگر بغداد با اربیل بر سر درآمدهای نفتی به توافق نرسید می توان ماده ای را به قانون بودجه اضافه کرد که به موجب آن حکومت محلی سلیمانیه به صورت قانونی با بغداد وارد تعامل مستقیم و بدون در نظر گرفتن حکومت اقلیم در اربیل شود.

او گفت که در این صورت سلیمانیه می تواند درآمدهای خود را به دولت مرکزی تحویل دهد و در عوض بغداد حقوق کارکنان دولتی سلیمانیه را بپردازد و افزود که حکومت های محلی اربیل و دهوک هم می توانند همین کار را کنند.

در سال 2020 به علت اختلافات بغداد و اربیل درباره درآمدهای نفتی و گمرکی، حقوق کارکنان اقلیم کردستان به مدت 7 ماه پرداخت نشد و 18-22 درصد هم کاهش یافت.

پیش از این «لاهور شیخ جنکی»، رئیس اتحادیه میهنی کردستان عراق، در دیدار با رئیس شورای استانداری سلیمانیه و اعضای اتحادیه میهنی در این شورا گفت که موضوع فدرالیسم از مسائل مورد اتفاق میان اتحادیه میهنی و حزب دموکرات پیش از توافق بر سر تشکیل دولت ایالتی بود و افزود که موضع اتحادیه میهنی درباره فدرالیسم مالی و اداری در همه استان های اقلیم کردستان ثابت است.

شیخ جنکی افزود که ثروت های نفتی به جای آنکه منبع رفاه ملت باشد مایه مشکلات شده اند و تأکید کرد که بهبود شرایط معیشتی حیاتی شهروندان اقلیم به پایبندی دولت اقلیم و دولت مرکزی درباره توافقات موجود و حل اختلافات مربوط می شود.

سلیمانیه و کرکوک در ماه های گذشته شاهد تظاهراتی گسترده علیه سیاست های حزب دموکرات کردستان، حزب حاکم در اقلیم کردستان، بود که به آتش زدن مقر حزب دموکرات در سلیمانیه انجامید.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الصباح

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا