پشت پرده حضور گسترده نیروهای تابع «مقتدی صدر» در خیابان های بغداد و نجف و کربلا

سه روز بعد از تنش میان جریان صدر و برخی فعالان سیاسی در نجف اشرف نیروهای «سرایا السلام»، شاخه نظامی جریان صدر، مجهز به انواع سلاح به خیابان ها ریختند.

میدل ایست نیوز: سه روز بعد از تنش میان جریان صدر و برخی فعالان در استان نجف، جریان صدر روز دوشنبه مدعی وجود «تهدید علیه مقدسات در بغداد و نجف و کربلا» شد و چند دقیقه بعد از این اعلان نیروهای «سرایا السلام»، شاخه نظامی جریان صدر، مجهز به انواع سلاح به خیابان های این سه شهر ریختند.

«صفاء التمیمی»، سخنگوی سرایا السلام، گفت که بعد از صدور بیانیه «صالح محمد العراقی» که از او به «وزیر اطلاع رسانی صدر» یاد می شود، این نیروها برای «حمایت» از امنیت این شهرها وارد عمل شدند.

او گفت که این تهدید فقط متوجه مراقد مطهر نبوده بلکه «هدف از آن ایجاد فتنه» بوده است و افزود که بعد از اعلان محمد صالح العراقی، «ابویاسر» که از وی به عنوان «معاون جهادی صدر» یاد می شود جلسه ای با فرماندهان سرایا برگزار کرد و در آن تصمیم بر این شد که نیروها به خیابان های شهرها بریزند.

به گفته التمیمی این اقدام «با هماهنگی دستگاه های امنیتی و ارتش انجام شد و هیچ تعارضی با مسئولیت های آنان نداشت».

وی افزود که این نیروها همچنان به حضور خود ادامه می دهند و اگر درخواستی ازجانب دستگاه های امنیتی داده شود و در آن بر پایان تهدید تأکید شود تصمیم دیگری گرفته خواهد شد.

شعار علیه صدر

روز جمعه گذشته در سالن اتحادیه ادبا و نویسندگان نجف اشرف مراسمی در یادبود قربانیان تظاهرات سال 2019 برگزار شد که شاهد سردادن شعارهایی علیه مقتدی صدر بود.

صبح شنبه نیروهایی از سرایا السلام به سمت ساختمان این سالن به راه افتادند اما محمد صالح العراقی با انتشار توئیتی نوشت: «آنچه در اتحادیه ادبای نجف رخ داده ربطی به اتحادیه ندارد و آنان گروهی بعثی داعشی و غرب زده و عاشق صهيونيسم بودند» و از هواداران خواست که دربرابر این مقر هیچ تجمعی انجام ندهند «و ما به روش های اجتماعی و قانونی دیگر کاری می کنیم که مایه عبرت دیگران شوند».

در همان شب «رائد الدعمی»، فعال تظاهرات در کربلا، خبر داد که گروهی او را ربوده و بعد از شکنجه بسیار در گورستانی در کربلا رها کرده اند.

ادعای تهدید امنیتی

بامداد دوشنبه صالح محمد العراقی با انتشار توئیتی نوشت که «اطلاعات تقریبا قطعی» به دست آورده که نشان می دهد «توافقی بعثی داعشی با همکاری برخی نفوذی ها برای حمله به برخی اماکن مقدس در نجف اشرف و کربلا و بغداد وجود دارد».

چند دقیقه بعد ابویاسر، که از وی به معاون جهادی صدر یاد می شود، بیانیه پیش گفته را منتشر کرد و چند دقیقه بعد «حیدر الجابری»، مدیر دفتر رسانه ای صدر، ضمن بازگویی همین «تهدیدها» اعلام کرد که «سرایا السلام آمادگی کامل برای دفاع از مقدسات عراق چه شیعی چه سنی چه مسیحی دارد و دربرابر هر حمله ای به امنیت عراق تابع دستور صدر می ماند».

اندکی بعد از این اظهارات، کاربران شبکه های اجتماعی عراقی تصاویر بسیاری از حضور گسترده و مسلح نیروهای سرایا السلام در خیابان های این سه شهر منتشر کردند.

الکاظمی سکوت خود را شکست

در اواخر شب بود که پس از سکوت سنگین دستگاه های امنیتی عراق، «مصطفی الکاظمی»، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، در توئیتی نوشت:« از ساخت نهاد حکومت و اقتدار آن عقب نمی نشینیم؛ اقدامات بسیاری در زمینه حل بحران های امنیتی، اقتصادی و بهداشتی انجام داده ایم. انتخابات یک حق ملی است که به همبستگی سیاسی و اجتماعی نیاز دارد. ساخت نهاد حکومت با تعرض به نمادها، مقدسات دینی و ملی، آسیب به نهادهای دولتی و بستن راه ها امکان پذیر نیست بلکه به حمایت از حکومت نیاز دارد، تاکید کرد که با متجاوزان مسامحه نخواهد شد».

در ساعات پایانی دوشنبه نیز صالح محمد العراقی در توئیتی این اقدام نیروهای سرایا السلام را «موجب وحشت دشمن و خشم دشمنان عراق» و سربلندی صدر دانست اما سخنی از پایان حضور این نیروها به میان نیاورد.

«اعیاد طوفان»، سرهنگ بازنشسته ارتش عراق، گفت که سرایا السلام به لحاظ اداری خود را تابع سازمان الحشد الشعبی وانمود می کند اما امروز کاملا نشان داد که از صدر دستور می گیرد و برای دستور کس دیگری اعتبار قائل نیست.

او گفت که وقتی صحبت از دریافت حقوق می شود، اینها می گویند که تابع نیروهای مسلح اند اما وقت عمل کاملا نیروهای تحت فرمان صدر هستند.

وی افزود که حوادث روز دوشنبه پیامی روشن به نیروهای سیاسی عراق و شیعیان و اهل سنت بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العالم الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا