توضیحات سفیر عراق در واتیکان درباره سفر آتی پاپ فرانسیس به عراق+سند

سفارت عراق در واتیکان درباره سفر پاپ فرانسیس اول به عراق و دیدار وی با آیت‌الله سیستانی، مرجعیت عالیقدر تشیع توضیحاتی ارائه کرد.

میدل ایست نیوز: سفارت عراق در واتیکان درباره سفر پاپ فرانسیس اول به عراق و دیدار وی با آیت‌الله سیستانی، مرجعیت عالیقدر تشیع توضیحاتی ارائه کرد.

در سندی که از سوی سفارت عراق در واتیکان خطاب به وزارت امور خارجه این کشور نوشته شده، آمده است: روزنامه‌های واتیکان و ایتالیا در تاریخ 8/2/2021 به دیدار قریب الوقوع پاپ فرانسیس با آیت‌الله سیستانی در شهر نجف اشرف در سفر 5 تا 8 مارس وی به عراق پرداختند.

در ادامه نامه سفیر عراق آمده است، این روزنامه‌ها تحت عناوین مختلفی از جمله سفر تشریفاتی تا سفری ویژه به نام‌گذاری این سفر پرداختند و درباره محتوای این سفر اعلام کردند که دو مرجع دینی احتمالا اعلامیه مشترک برادری انسانی امضا خواهند کرد و درخصوص محکومیت هرگونه تعرض به زندگی انسان‌ها و تقویت گفت‌وگو میان ادیان گفت‌وگو خواهند کرد.

سفیر عراق در واتیکان افزوده که در دیدار پاپ با اعضای هیات دیپلماتیک واتیکان در تاریخ 8/2/2021 حضور داشته و پاپ در آن به توضیح تحولات کنونی عرصه جهانی پرداخت و ضمن قدردانی از سفرای واتیکان برای پایبندی‌شان به تقویت مناسبات میان واتیکان و دیگر کشورها، تاکید کرد که در ماه مارس سفرهای خود را از عراق آغاز خواهد کرد.

پاپ همچنین اهمیت گفت‌وگو میان ادیان در برهه کنونی به عنوان نقطه تلاقی ملت‌ها و فرهنگ‌ها را یادآور شد و بر اهمیت توافقات بین المللی تاکید کرد و گفت این توافقات می‌تواند منجر به تحکیم مناسبات و اعتماد متقابل شود و این امکان را برای کلیسا فراهم آورد که به منظور رفاه اجتماعی و معنوی در کشورهای مختلف همکاری کنند.

سایت رسمی پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان پیشتر برنامه سفر وی به عراق را منتشر کرده بود.

برنامه سفر پاپ فرانسیس به شرح ذیل است:

پاپ روز جمعه 5 مارس وارد فرودگاه بین‌المللی بغداد خواهد شد و «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق در سالن تشریفات فرودگاه از وی استقبال خواهد کرد.

پاپ فرانسیس پس از آن برای استقبال رسمی به کاخ ریاست جمهوری خواهد رفت و با مقامات بلندپایه عراقی، اسقف‌ها و بزرگان کلیسای سریانی کاتولیک (سید النجاه) بغداد دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

در ادامه برنامه سفر پاپ آمده است که وی در روز شنبه 6 مارس با هواپیما بغداد را به مقصد نجف اشرف ترک خواهد کرد تا با آیت‌الله سیستانی مرجعیت عالیقدر تشیع دیدار کند سپس با هواپیما به الناصریه مرکز استان ذی قار خواهد رفت تا از شهر باستانی اور (زادگاه حضرت ابراهیم علیه السلام) دیدن کند.

پاپ پس از ذی‌قار در بعد از ظهر همان روز به بغداد بازخواهد گشت تا در مراسم کلیسای مار یوسف بغداد شرکت کند.

رهبر کاتولیک‌های جهان روز یکشنبه 7 مارس 2021 به اربیل سفر کرده و با مقامات اقلیم و شماری از شخصیت‌های دینی در سالن فرودگاه اربیل دیدار خواهد کرد، سپس با هلیکوپتر به شهر الموصل خواهد رفت تا در کلیسای حوش البیعه این شهر برای جان‌باختگان و قربانیان جنگ دعا کند.

پاپ پس از آن با بالگرد به کلیسای الطاهره در منطقه قره قوش خواهد رفت و بعد از ظهر به اربیل بازخواهد گشت تا در مراسم ورزشگاه فرانسو حریری شهر اربیل شرکت کند بعد از آن به بغداد برخواهد گشت تا در روز بعد یعنی 8 مارس به رم بازگردد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا