العبادی: درخواست ایران و ترکیه و امارات را رد کردم/ اجازه سفر غیر رسمی ترامپ به عراق را ندادم

نخست وزیر اسبق عراق و رئیس ائتلاف نصر، در مصاحبه ای تلویزیونی از عملکرد دولت «عادل عبدالمهدی» در عراق به شدت انتقاد کرد.

میدل ایست نیوز: «حیدر العبادی»، نخست وزیر اسبق عراق و رئیس ائتلاف نصر، در مصاحبه ای تلویزیونی از عملکرد دولت «عادل عبدالمهدی» در عراق به شدت انتقاد کرد.

او گفت که «مصطفی الکاظمی» را چون شخصیتی آرام و به دور از هیاهو بود برای ریاست دستگاه اطلاعات عراق انتخاب کرد و افزود که الکاظمی در آن مقام با موفقیت توانست به مسئله درز اطلاعات امنیتی پایان دهد.

وی افزود که عمدا الکاظمی را به این لحاظ که شخصیتی غیر جناحی بود برای این منصب پیشنهاد کرد و هیچ مخالفتی ازجانب گروه های سیاسی با این انتخاب نشد.

العبادی درباره اینکه گفته می شود الکاظمی برای رسیدن به نخست وزیری از حمایت امریکا برخوردار بوده گفت که «همه نخست وزیران عراق برای رسیدن به این مقام از حمایت امریکا برخوردار بوده اند» و افزود که حمایت به معنای سرسپردگی کسی به امریکا نیست و گفت: «مگر عادل عبدالمهدی بدون حمایت امریکا به نخست وزیری رسید؟»

او در انتقاد از عملکرد عادل عبدالمهدی در دوره نخست وزیری تأکید کرد که وی می خواست در جزئیات دخالت نکند و این باعث شد که کسانی با زور سلاح هر کاری دلشان می خواست بکنند.

العبادی گفت که این رویکرد عبدالمهدی باعث شده بود که بدون هماهنگی با فرمانده کل نیروهای مسلح از نقطه ای به نقطه دیگر برود.

وی افزود که عبدالمهدی به برخی مسئولیت های خود در مقام نخست وزیری به درستی عمل نکرد ازجمله اجازه سفر نادرست رئیس جمهوری وقت امریکا به عراق را داد.

به گفته العبادی در زمان دولت خودش به وی گفته شده بود که ترامپ برنامه سفر غیر رسمی به عراق دارد اما وی اجازه این سفر را نداده است.

نخست وزیر سابق عراق همچنین گفت که در زمان نخست وزیری اش درخواست های ایران و ترکیه و اردن و امارات برای استفاده از نیروی هوایی در عراق را رد کرده است.

او بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی عراق را نتیجه استخدام های بی ضابطه در دولت عادل عبدالمهدی دانست.

العبادی درباره حضور نیروهای سرایا السلام در خیابان های بغداد و نجف اشرف و کربلا در هفته گذشته نیز گفت که حضور نیروی نظامی در خیابان ها باید به دستور فرمانده کل نیروهای مسلح باشد اما الکاظمی گزینه دیگری دربرابر این اقدام صدر نداشت.

او گفت که اگر هر گروهی بخواهد مانند سرایا السلام یک روز به خیابان بریزد معنایش حضور شبه نظامیان در خیابان های عراق است.

وی اظهارات سران جریان صدر درباره به عهده گرفتن منصب نخست وزیری در دولت آینده را بیشتر تبلیغات انتخاباتی  و جوسازی روانی خواند و پیش بینی کرد که تغییرات بزرگی در شمار کرسی های مجلس رخ ندهد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا