گروه‌های فلسطینی محتوای نامه ابومازن به دولت جدید امریکا را شدیدا محکوم کردند

نامه تشکیلات خودگردان فلسطین به دولت جدید امریکا مبنی بر اینکه همه گروه‌های فلسطینی با تشکیل کشوری مستقل در چارچوب مرزهای 1967 میلادی موافق هستند، با انتقادات گروه‌های فلسطینی مواجه شده است.

میدل ایست نیوز: نامه تشکیلات خودگردان فلسطین به دولت جدید امریکا مبنی بر اینکه همه گروه‌های فلسطینی با تشکیل کشوری مستقل در چارچوب مرزهای 1967 میلادی موافق هستند، با انتقادات گروه‌های فلسطینی مواجه شده است که بر حق مردم فلسطین در همه اراضی تاکید کرده‌اند.

در همین رابطه «خضر عدنان»، از رهبران جنبش جهاد اسلامی در کرانه باختری در گفت‌وگو با العربی الجدید تصریح کرد: نامه تشکیلات خودگردان به دولت امریکا مبنی بر اینکه گفت‌وگوهای گروه‌های فلسطینی در قاهره و انتخابات آتی نشانگر موافقت همه گروه‌های فلسطینی با برپایی کشور فلسطین در چارچوب مرزهای سال 1967 میلادی است؛ نادرست و به دور از واقعیت است و به هیچ عنوان گروه‌های مخالف اوسلو و سازش با اسرائیل چنین اعتقادی ندارند.

عدنان با بیان اینکه اعلام مواضع فوق از سوی رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیازمند موضع‌گیری صریح و روشن همه گروه‌های فلسطینی در داخل و خارج از فلسطین است، اظهار داشت: کوتاه آمدن حتی از یک وجب از خاک فلسطین جنایت و خیانت در حق شهدا و اسرای فلسطینی است.

جنبش جهاد اسلامی در بیانیه شب گذشته خود ضمن انتقاد و محکومیت شدید از نامه محمود عباس، بر پافشاری این گروه بر حق کامل و ثابت فلسطین در برپایی کشوری مستقل بر همه اراضی تاکید کرد.

جنبش جهاد اسلامی با تاکید بر اینکه این جنبش هیچ ارتباطی با این نامه ندارد، تاکید کرد: جنبش جهاد اسلامی هیچ اجازه‌ای به هیچکس در کوتاه آمدن از اراضی فلسطینی نداده است.

جبهه مردمی آزادسازی فلسطین هم امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد: منازعه با دشمن صهیونیستی و اهداف استعماری و اشغالگرایانه آن با ساخت نخستین شهرک‌ استعماری در اراضی فلسطین در اواخر قرن نوزدهم آغاز شد و با پاکسازی نژادی، اخراج اجباری و ویران کردن منازل شهروندان فلسطینی تثبیت شد.

جبهه مردمی آزادسازی فلسطین در ادامه اظهار داشت که هیچکس در هر جایگاه و مقامی حق ندارد به اسم مردم فلسطین مواضع خائنانه اتخاذ کند و از اراضی تاریخی فلسطین چشم بپوشد.

منابع آگاه در کمیته مرکزی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) پیشتر اعلام کردند «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان (ابومازن) نامه‌ای به اسم این سازمان به «هادی عمرو»، مسئول پرونده فلسطین و اسرائیل در وزارت امور خارجه امریکا نوشته و در آن خطاب به دولت امریکا تاکید کرده است که انتخابات آتی فلسطین برپایه برنامه‌های ساف، سند وفاق ملی سال 2006 و نتایج نشست‌های دبیران کل گروه‌های فلسطینی در استانبول، رام‌الله و قاهره برگزار خواهد شد.

این منابع که نخواستند نام‌شان ذکر شود، تاکید کردند: این نامه در راستای کسب تایید و حمایت دولت امریکا از نتایج انتخابات نوشته شده است.

منابع یاد شده درباره هدف از ارسال این نامه تاکید کردند: هدف از ارسال این نامه خطاب به دولت امریکا، اخذ ضمانت از واشنگتن و دیگر کشورها برای به رسمیت شناختن و عدم تحریم نتایج انتخاباتی است که در بیست و دوم ماه مه برگزار خواهد شد.

این منابع افزودند: رهبران فلسطینی نمی‌خواهند سناریو سال 2006 میلادی دوباره تکرار شود به طوری که در آن سال به دلیل پیروزی حماس در انتخابات، اکثر کشورهای جهان نتیجه انتخابات را تحریم کردند.

منابع یاد شده اظهار داشتند: این نامه، گامی پیشدستانه و مشخصا خطاب به دولت جو بایدن است تا اگر اعتراض یا نکته‌ای دارند، اکنون آن را با تشکیلات خودگردان فلسطین مطرح کنند همچنین نامه‌ای با همان مضمون و به شیوه‌های مختلف به سازمان ملل، اتحادیه اروپا و روسیه ارسال شده است.

مرحله اول انتخابات پارلمانی فلسطین در 22 مه و انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان در 31 اوت و انتخابات مجلس ملی پس از تفاهمات داخلی تا حداکثر ژوئیه 2021 برگزار خواهد شد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

دکمه بازگشت به بالا