وزیر کشور عراق به عربستان رفت

وزیر کشور عراق در رأس یک هیئت بلند پایه طی سفری رسمی برای دیدار با مقامات عربستانی به این کشور سفر کرد.

میدل ایست نیوز: «عثمان الغانمی»، وزیر کشور عراق روز گذشته (یکشنبه) در سفری اعلام نشده برای دیدار با مقامات عربستان وارد این کشور شد.

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) خبر داد که الغانمی وارد عربستان شد و «عبدالعزیز بن سعود بن نایف بن عبدالعزیز» وزیر کشور عربستان از وی استقبال کرد.

خبرگزاری عربستان اعلام کرد که هئیت همراه وزیر کشور عراق متشکل از سپهبد ستاد «حامد عبدالله ابراهیم الحسن»، فرمانده مرزبانی عراق و برخی از مسئولان دیگر وزارت کشور عراق بود.

به نظر می رسد روابط سرد بین دو کشور که سال های طولانی ادامه داشت رو به زوال رفته و دو کشور پیشرفت خوبی در روند روابط دوجانبه داشته اند.

روابط عراق و عربستان طی دوره اخیر شاهد پیشرفت قابل ملاحظه ای بوده و دو کشور سعی در همکاری بیشتر در زمینه های امنیتی، اقتصادی و سیاسی دارند.

عربستان روابط دیپلماتیک خود با عراق را در دسامبر 2015 و پس از 25 سال قطع ارتباط با این کشور در پی حمله صدام حسین دیکتاتور سابق عراق به کویت در سال 1990 از سر گرفت.

پس از گذشت چند دهه تنش روابط بین دو کشور پس از سفر «عادل الجبیر»، وزیر امور خارجه وقت عربستان در 25 فوریه 2017 به عراق رو به سوی بهبودی نهاد.

اخیرا نیز کمیته سیاسی، امنیتی و نظامی عراق و عربستان از طریق ویدئو کنفرانس در 9 نوامبر گذشته به ریاست وزرای خارجه دو کشور برگزار شد و دو کشور توافقنامه های مشترکی امضا کردند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الخلیج آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا