بهره اقتصادی اردن از پروژه انتقال نفت عراق

اردن برای بهره‌برداری از مزایایی اقتصادی در انتظار عملی‌سازی پروژه انتقال نفت عراق از بندر بصره به بندر عقبه و سپس به مصر است.

میدل ایست نیوز: اردن در انتظار عملی‌سازی پروژه انتقال نفت عراق از بندر بصره به بندر عقبه و سپس به مصر است.

در همین رابطه، «فهد الفایز»، کارشناس امور نفت اردن معتقد است که این پروژه در تامین نفت اردن طی همه ماه‌های سال نقش‌آفرین است و علاوه بر آن، پروژه مذکور از طریق عوارض عبور و اجاره اراضی درآمدهایی نصیب اردن خواهد کرد.

الفایز گفت: پروژه انتقال نفت نفت عراق همچنین منجر به ظهور پیمان‌کاری‌ها، فعال شدن بخش حمل و نقل و شکل‌گیری فرصت‌های شغلی برای نیروی کار اردنی خواهد شد.

از سوی دیگر، «عامر الشوبکی»، دیگر کارشناس امور نفتی اردن اظهار داشت: اردن از همان آغاز از مزایای این پروژه بهره‌مند خواهد شد و علاوه بر اشتغالزایی، واردات نفت تخفیفی به اردن را تضمین خواهد کرد.

الشوبکی تصریح کرد: اگر نفت خام عراق را پایین‌تر از قیمت معمول جهانی دریافت کنیم، این امر بازتاب مستقیمی بر نرخ فرآورده‌های نفتی خواهد شد که به شهروندان فروخته می‌شود لذا تاثیر مثبتی بر اقتصاد اردن برجای خواهد نهاد.

وی اظهار داشت: اما پروژه‌ای به این حجم باید در همه ابعاد و جزئیات واضح و روشن باشد تا تداوم آن مورد تضمین قرار گیرد و از منازعات سیاسی که در منطقه در جریان است، تاثیر نپذیرد.

این کارشناس اردنی در پایان گفت: پروژه مذکور از گذشته و از سال 1988 میلادی مطرح بوده است و دلیل آن به نیاز فزاینده عراق به وجود گذرگاهی دوم برای صادرات نفت باز می گردد اما بعد از جنگ عراق و معضلات دیگر اجرای این پروژه متوقف شد.

گفتنی است مجری اجرای این پروژه در اردن شرکت بین‌المللی «ماس» عراق است.

عراق و اردن در 9 آوریل سال 2013 میلادی توافقی برای انتقال نفت خام عراق از بصره به عقبه با هزینه 18 میلیارد دلاری امضا کردند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا