پیشنهادهای بن زاید به الحریری در حمایت از وی برای تشکیل دولت جدید لبنان

نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان طی روزهای اخیر سفرهای خارجی متعددی از جمله به امارات در تلاش برای کسب حمایت خارجی در روند تشکیل دولت جدید لبنان داشته است.

میدل ایست نیوز: «سعد الحریری»، نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان طی روزهای اخیر سفرهای خارجی متعددی از جمله به امارات در تلاش برای کسب حمایت خارجی در روند تشکیل دولت جدید لبنان داشته است.

الحریری پس از قطر و دیدار با امیر و دیگر مسئولان این کشور به امارات سفر کرد و با «محمد بن زاید»، ولیعهد ابوظبی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در همین رابطه، پایگاه خبری عربی‌بوست درباره جزئیات دیدار الحریری و بن زاید گفت: ابوظبی تصمیم به حمایت مالی از الحریری گرفته است تا وی بتواند در سایه دست شستن عربستان، امور مربوط به نهادهای سیاسی و اجتماعی وابسته به خود را مدیریت کند.

منبعی آگاه به عربی بوست گفت: ابوظبی پیشنهاد کرده تا محل اسکان خانواده الحریری به جای ریاض شود که از 20 سال پیش در این شهر اقامت دارند اما الحریری پاسخ مثبت یا منفی به این پیشنهاد نداده است.

این منبع افزود: الحریری در این دیدار از محمد بن زاید درباره موضع عربستان درباره نخست‌وزیری وی و امکان حمایت از دولتش در صورت تشکیل شدن پرسیده که بن زاید پاسخ داده است سعودی‌ها گفته‌اند که «دولت را تشکیل دهید تا بعدا درباره موضوعات دیگر صحبت می‌کنیم.»

بن زاید همچنین خطاب به الحریری تاکید کرده است که رهبران سعودی پرونده لبنان را به صورت فشرده از طریق آنان (یعنی اماراتی‌ها) و قاهره پیگیری می‌کنند و ریاض با پاریس درخصوص تحولات لبنان در ارتباط است.

منبع یاد شده در پایان اظهار داشت: بن زاید در دیدار با الحریری تاکید کرد که کشورهای عربی بر شروط روشنی اصرار دارند و آن هم، تشکیل دولت در راستای انجام و پیشبرد اصلاحات باشد و اینکه هیچ گروهی در این مسیر مانع‌تراشی نکند.

تحولی مثبت میان امارات و الحریری

دیدار بن زاید و الحریری پس از یک و نیم سال قطعی روابط، نشانگر تحولی مثبت در مناسبات الحریری و امارات است.

به گفته منبعی آگاه، دولت فرانسه در بهبود روابط الحریری و ابوظبی نقش داشته است.

پیش از این و در پی تظاهرات گسترده مردمی در لبنان سعد الحریری از نخست وزیری لبنان استعفا داد و پس از آن حسان دیاب بر سر کار آمد اما دولت او نیز پس از مدتی و در پی حادثه انفجار در بیروت استعفا کرد و اکنون به عنوان دولت پیشبرد امور فعالیت می کند تا مشخص شود الحریری نخست وزیر آتی لبنان خواهد بود یا خیر.

لبنان از پاییز سال ۲۰۱۹ صحنه رویارویی‌های گسترده معترضان به وضعیت وخیم اقتصادی و ناکارآمدی سیستم سیاسی و طبقه حاکمان این کشور است.

همچنین بخوانید:

اتهام‌زنی متقابل عون و الحریری به یکدیگر درباره نقض قانون اساسی

 

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
عربی بوست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

دکمه بازگشت به بالا