الکاظمی: در زمان سختی آمدم تا از عراق حمایت کنم

نخست وزیری عراق در جلسه شورای وزارتی امنیت ملی عراق تاکید کرد که در زمان سختی برسر کار آمد تا از عراق دربرابر درگیری امریکا و ایران در خاک کشور حمایت کند.

میدل ایست نیوز: «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیری عراق امروز یکشنبه و در پی تظاهرات در شهر الناصریه مرکز استان ذی قار، تصمیماتی را از جمله مرتبط با عاملان قتل تظاهرات کنندگان اتخاذ کرد.

وی در جلسه شورای وزارتی امنیت ملی عراق که امروز درباره اوضاع استان ذی قار برگزار شد گفت: اقدامات امنیتی برای حفاظت از شهروندان، تظاهرات کنندگان و بخش های اجتماعی انجام شده است و دستوراتی واضحی از روز اول تشکیل دولت وجود دارد؛ حفاظت از تظاهرات کنندگان و حقی که قانون اساسی در خصوص آن تضمین کرده، مهم است و ما سرکوب هرگونه تظاهرات را نخواهیم پذیرفت و هرآنکه به تظاهرات کنندگان تعرض کند را محاکمه خواهیم کرد.

وی افزود: ما دستورات نظامی بسیار واضحی در خصوص عدم استفاده از سلاح گرم در مقابله با تظاهرات کنندگان تحت هر شرایطی داریم؛ این دولت در وضعیت خاصی تشکیل شده است و نباید اشتباه های گذشته در ارتکاب هر جنایت و استفاده از سلاح گرم علیه تظاهرات کنندگان را تکرار کند، با این وجود طی روزهای گذشته شاهد شماری قربانی تظاهرات در ذی قار بودیم و دستوراتی برای انجام تحقیقات فوری برای مجازات جنایت کاران صادر کردیم.

الکاظمی در ادامه بیان کرد: همچنین اجازه نمی دهیم برخی با سوء استفاده از حق خود بر اساس قانون اساسی، به نیروهای امنیتی تعرض کنند و واجب است کرامت دستگاه های امنیتی حفظ و از تعرض به آنها نیز جلوگیری شود، نیروهای امنیتی نیز باید از خود حفاظت کرده و هرآنکه را که به نیروهای امنیتی یا اموال عمومی تعرض می کند را دستگیر کنند.

نخست وزیری عراق ضمن اعلام خبر تشکیل کمیته عالی تحقیقات به ریاست سپهبد ستاد «باسم الطائی»، متشکل از نیروهایی از ارتش، اطلاعات و امنیت ملی برای دستیابی به حقیقت آنچه طی روزهای اخیر در ذی قار رخ داده، گفت که به این کمیته یک هفته مهلت داده شده است تا ماجرا را پیگیری و به حقیقت آن دست یابد.

الکاظمی با اشاره به اینکه پیشتر جنایت کاران در میدان الطیران و همچنین در بصره طی چند ساعت شناسایی شدند تاکید کرد که به زودی از طریق تحقیقات به جنایتکاران در ذی قار نیز خواهند رسید.

وی بیان کرد: تصمیم تغییر استاندار ذی قار چند ماهی است که گرفته شده است و با ده ها نامزد دیدار کرده ایم تا به شخصی که مورد اجماع و توافق اهالی بزرگوار ذی قار باشد دست یابیم و به همین علت مشاور امنیت ملی و رئس دستگاه امنیت ملی عراق و سپس وزیر کشور را به ذی قار فرستادیم و فعالیت هایی برای رسیدن به توافقی برای حل مشکل استاندار ذی قار وجود دارد.

نخست وزیری عراق توضیح داد: بر هیچکس پنهان نیست که یک نوع کشمکش سیاسی در استان ذی قار وجود دارد از این رو باید مشکل استاندار حل شود، ما دو انتخاب داشتیم یا وضعیت استان به همان صورت ادامه یابد و یا پیام اطمینانی به شهروندان داده شود مبنی بر اینکه دولت در تلاش برای یافتن راه حلی است؛ بنابراین تصمیم برکناری استاندار گرفته و عبدالغنی الاسدی به اداره موقت امور استان مکلف شد تا زمانی که استانداری جدیدی انتخاب شود زیرا استان ذی قار به زودی شاهد اتفاق جهانی و انسانی مهمی که همان سفر پاپ فرانسیس به الناصریه است خواهد بود.

وی همچنین از تشکیل شورای مشورتی متشکل از 9 نفر از اهالی الناصریه که دارای شایستگی، پاکدستی و مهارت هستند خبر داد و گفت این شورا مستقیما به خود او مرتبط است تا نیازهای استان را از طریق آن پیگیری و از استاندار جدید حمایت کند.

نخست وزیری عراق گفت که از اهالی الناصریه خواسته است مجموعه ای از نامزدها را برای تصدی پست استانداری ذی قار معرفی کنند و اظهار کرد که استاندار باید از طریق انتخاباتی عادلانه انتخاب شود اما به دلیل وجود مشکل قانونی و عدم توانایی برگزاری انتخابات از نیروهای سیاسی، سرشناسان و تظاهرات کنندگان و همه اهالی استان خواسته است بر سر یک نامزد استانداری توافق کنند.

وی تاکید کرد: من در زمان سختی آمدم تا حمام خون و طرح های تقسیم عراق را متوقف کنم، از کشور در برابر درگیری امریکا و ایران در خاک عراق و از نتیجه درگیری بین برخی از نیروها با یکدیگر حمایت کنم و سپس امانت را به هر آنکه توسط انتخابات عادلانه بر سر کار می آید تحویل بدهم.

الکاظمی خطاب به برخی افراد که قصد مشغول کردن وی به بحران های روزانه پی در پی را دارند گفت: هر کس گمان می کند می تواند من را درگیر خون کند، باید بداند که ما درگیر خون مردم عراق نخواهیم شد.

وی در پایان به موفقیت عراق در نقش آفرینی در منطقه و سطح جهان در خصوص آرام کردن اوضاع اشاره کرد و گفت: روز گذشته وزیر امور خارجه عراق در ایران و سپس عربستان و سایر کشورها بود، عراق نقش محوری در آرام کردن اوضاع ایفا می کند و همه امروز به عراق گوش می دهند، این دولت مکانی برای همه، تمامی فراکسیون های سیاسی، بخش های اجتماعی، تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز و همه فعالیت های اجتماعی است و امیدوارم که پیام من به شما رسیده باشد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

دکمه بازگشت به بالا