سفیر امریکا در تل آویو: بن سلمان بیش از دیگران آماده عادی سازی روابط با اسرائیل است

سفیر امریکا در گفت وگویی با یک روزنامه اسرائیل ولیعهد عربستان را آماده عادی سازی روابط با اسرائیل بیش از دیگران دانست.

میدل ایست نیوز: «دان شابیرو»، سفیر امریکا در اسرائیل درباره احتمال عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل گفت که «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان بیش از هر کس دیگری آماده عادی سازی روابط با اسرائیل است.

وی افزود: ارزیابی روابط عربستان و اسرائیل نشان می دهد که عربستانی ها به اسرائیل نزدیک شده اند به خصوص در زمینه عادی سازی اما دانستن میزان نزدیکی عربستان به اسرائیل سخت است.

سفیر امریکا در تل آویو درباره عادی سازی روابط میان بحرین و امارات از یک سو و اسرائیل از سویی دیگر گفت که باور اینکه امارات و به خصوص بحرین بدون حمایت عربستان به عادی سازی روابط با اسرائیل روی آورده اند سخت است.

شابیرو تاکید کرد که امارات و بحرین قطعا نمی توانستند با مخالفت عربستان اقدام به عادی سازی روابط با اسرائیل کنند از این رو عربستان مخالف عادی سازی آنها با اسرائیل نبوده است.

وی در گفت وگویی مفصل با روزنامه اسرائیلی «یدیعوت احرونوت» گفت که بن سلمان ولیعهد عربستان به منافع فلسطین و امکان همکاری با اسرائیل به گونه ای مختلف از هم نسل های پدر خود می نگرد از این رو آمادگی بیشتری نسبت به دیگران برای نزدیکی به اسرائیل دارد اما این مساله زمان خواهد برد.

شابیرو اشاره کرد که یکی از معیارهای آینده روابط عربستان با اسرائیل امکان بازنگری امریکا و دولت جدید آن در روابط با عربستان به علت کشتار غیرنظامیان در جنگ یمن، نقض حقوق بشر در عربستان و ترور جمال خاشقچی و مسائلی از این دست است که بر تصمیم عربستان در خصوص اسرائیل تاثیر خواهد گذاشت.

سفیر امریکا در تل آویو توضیح داد که احتمال می دهد به محض اینکه عربستانی ها آماده حرکت به سوی عادی سازی روابط با اسرائیل شوند از آنها چیزی نظیر توقف شهرک سازی یا پایبندی به مساله ایجاد دو کشور را طلب می کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
عربی 21

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا