بلومبرگ: امریکا در حال بررسی اعمال تحریم علیه رئیس بانک مرکزی لبنان است

بلومبرگ گزارش داد دولت امریکا در حال بررسی اعمال تحریم علیه رئیس بانک مرکزی لبنان همزمان با تحقیقات گسترده درباره اتهام اختلاس در اموال عمومی است.

میدل ایست نیوز: خبرگزاری بلومبرگ به نقل از 4 شخصیت آگاه گزارش داد دولت امریکا در حال بررسی اعمال تحریم علیه «ریاض سلامه»، رئیس بانک مرکزی لبنان همزمان با تسریع در روند تحقیقات گسترده درباره اتهام اختلاس در اموال عمومی و فساد مالی توسط وی است.

بلومبرگ به نقل از این افراد که نخواستند نام‌شان ذکر شود، افزود مسئولان دولت امریکا با همتایان اروپایی‌شان عملا امکان اتخاذ اقدامات هماهنگ علیه رئیس بانک مرکزی لبنان را مورد بررسی قرار دادند؛ سلامه 28 سال است که ریاست این نهاد مالی را برعهده دارد.

این منابع تصریح کردند: در گفت‌وگوهای انجام شده تاکنون بر امکان بلوکه کردن دارایی سلامه در خارج از لبنان و تصویب اقدامات محدود کننده علیه فعالیت‌های تجاری برون‌مرزی وی تمرکز شده است.

شخصیت‌ های مذکور همچنین اظهار داشتند که اتخاذ تصمیم نهایی در این خصوص چه‌بسا خیلی نزدیک باشد چرا که سلامه بارها ارتکاب هرگونه تخلفی را رد و بر آمادگی خود برای همکاری با دادستانی سوئیس در این چارچوب تاکید کرده است.

دولت امریکا پیشتر احتمال اتخاذ اقدامات تنبیهی علیه سلامه را بررسی کرده بود اما ترامپ اهتمامی به این نوع موضوعات نداشت، این در حالی است که بایدن از آغاز بر بازخواست عاملان فساد و نقض حقوق بشر تاکید کرده است.

در صورتی که این تحریم اعمال شود، از جمله موارد نادری خواهد بود که دولتی خارجی به دلیل اتهامات فساد، اقدامات تنبیهی علیه رئیس بانک مرکزی کشوری دیگر اتخاذ می‌کند.

معترضان در لبنان که به مرحله فروپاشی اقتصادی، مالی و معیشتی رسیده است، سیاست‌مداران و دولت را متهم به فساد و تلاش برای تحقق منافع حزبی و گروهی و عدم توجه واقعی به بحران‌های بی‌شمار این کشور می‌کنند.

معترضان همچنین ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی را به در پیش گرفتن سیاست مالی شکست خورده متهم می‌کنند، سیاستی که منجر به نابودی سپرده شهروندان لبنانی در بانک‌ها شده است تا اندازه‌ای که سازمان ملل می گوید بیش از نیمی از مردم لبنان اکنون در فقر به سر می برند.

در حالی که پرونده تشکیل دولت در لبنان شاهد جمود و کم‌تحرکی است، ارزش پول ملی این کشور به شدت سقوط کرد و نرخ هر دلار در بازار سیاه به بیش از 10 هزار لیره رسید.

تداوم این وضعیت با وجود پیامدهای سنگینش در گرانی کالاها، افزایش کرایه خانه و کاهش شدید قدرت خرید شهروندان هنوز منجر به تحرکات اثربخش گروه‌های سیاسی برای تسریع در تشکیل دولت جدید نشده است چرا که نبود ثبات سیاسی یکی از عوامل مهم افزایش نرخ دلار است همچنین تشکیل دولت جدید یکی از شروط بین المللی برای کمک مالی به لبنان برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور است.

پیش از این و در پی تظاهرات گسترده مردمی در لبنان سعد الحریری از نخست وزیری لبنان استعفا داد و پس از آن حسان دیاب بر سر کار آمد اما دولت او نیز پس از مدتی و در پی حادثه انفجار در بیروت استعفا کرد و اکنون به عنوان دولت پیشبرد امور فعالیت می کند تا مشخص شود الحریری نخست وزیر آتی لبنان خواهد بود یا خیر.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
از طريق
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

دکمه بازگشت به بالا