سفر متمایز پاپ فرانسیس به عراق از نگاه یک حقوقدان

یک کارشناس مسائل حقوقی درباره فضای سفر پاپ فرانسیس به عراق و دلایل متمایز بودن این سفر در مقایسه با سایر سفرهای پاپ واتیکان توضیح داد.

میدل ایست نیوز: «طارق حرب»، کارشناس مسائل حقوقی در عراق درباره فضای سفر پاپ فرانسیس به عراق و برخی از عوامل موثر در موفقیت آمیز بودن این سفر اظهارنظر کرد.

وی گفت: هیچ پاپ واتیکانی طی سال های گذشته از هیچ کشوری با این جزئیات، اقدامات، شخصیت ها، مناطق و اماکنی که پاپ فرانسیس در سفر به عراق از آن دیدن کرده، دیدن نکرده است.

حرب افزود: پاپ فرانسیس در سفر به عراق از آثار باستانی در صحرا، کوه ها، پایتخت و اقلیم کردستان دیدن و نماد عراق را به عنوان یک کشور حفظ کرد، این نماد در همه سخنانش حتی تا آخرین روز سفرش در اربیل نیز مشهود بود. سخنان پاپ فرانسیس شامل بندهایی بود که سفر هیچ پاپ به کشورهای دیگر آن را به همراه نداشت.

این کارشناس مسائل حقوقی در ادامه تصریح کرد: پاپ در آخرین سخنانش اظهار داشت عراق را ترک می کنم اما قلبم در عراق خواهد ماند، این سخنان را هیچ پاپ دیگری در سفر به سایر کشورها بیان نکرده است، سفر پاپ سابق به امارات متده عربی شامل سفر به فرودگاه و امضای اعلامیه ای با شیخ الازهر بود و او به دیدن هیچ یک از اماکن دیگر نرفت.

وی درباره افزایش تمایل پاپ برای سفر به عراق گفت: دلایل زیادی برای این سفر وجود دارد که شاید نخست وزیری مصطفی الکاظمی و اطمینان پاپ به او، اقداماتش و مقبولیتی که الکاظمی نزد پاپ دارد در رأس آن باشد.

پاپ روز جمعه وارد بغداد شد، پس از دیدار با مقامات عراقی از جمله برهم صالح و مصطفی الکاظمی، راهی نجف اشرف شد و با «آیت الله العظمی سیستانی»، مرجعیت عالی شیعه دیدار کرد و سپس از شهرهای دیگری نظیر شهر باستانی اور، اربیل و قرقوش دیدن کرد و روز گذشته در ورزشگاه فرانسو حریری اربیل بزرگترین مراسم عشای ربانی را با حضور ده هزار مسیحی برگزار کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
ناس نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا