تغییرات در مواضع گروه‌های مسلح عراقی مستقر در مرز سوریه همزمان با تهدیدهای امریکا

پس از هشدار وزیر دفاع امریکا در احتمال پاسخگویی به حمله راکتی اخیر به پایگاه عین الاسد برخی از گروه‌های مسلح مستقر در نوار مرزی با سوریه از بیم حمله هوایی امریکا، مواضع خود را تخلیه کرده‌اند.

میدل ایست نیوز: پس از آنکه «لوید اوستن»، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا تاکید کرد واشنگتن به حمله راکتی انجام شده علیه پایگاه عین الاسد در زمان و مکان مناسب پاسخ خواهد داد، منابع محلی در استان الانبار اعلام کردند برخی از گروه‌های مسلح مستقر در نوار مرزی با سوریه از بیم حمله هوایی امریکا، مواضع خود را تخلیه کرده‌اند.

در همین رابطه، منبعی امنیتی در شهر القائم واقع در غرب عراق و در نزدیکی سوریه در گفت‌وگو با العربی الجدید تصریح کرد: دستکم 4 مقر وابسته به گروه‌های مسلح از جمله یک موضع متعلق به گردان‌های حزب‌الله و موضعی مشترک به نام «المرابطة 1=گروه‌های حافظ مرز1» که در آن چندین گروه مسلح حضور داشتند، تخلیه شده است.

منبع یاد شده که نخواست نامش ذکر شود، گفت: این گروه‌ها پس از آنکه در اراضی سوریه حضور دارند، اکنون به داخل مرزهای عراق عقب نشسته‌اند و برخی منازل مسکونی در القائم و حصیبة در نزدیکی مرز را به عنوان مقر موقت خود برگزیده‌اند.

در همین ارتباط، رسانه‌‌های محلی به نقل از یک سرهنگ نیروی مرزبانی عراق گفت: گردان‌های حزب‌الله، الطفوف، سید الشهداء و دیگر گروه‌های زیرمجموعه الحشد الشعبی تغییرات گسترده‌ای در مناطق استقرار خود در منطقه القائم، حصیبة، الرمانه و مکر الذیب در مقابل شهر البوکمال سوریه اعمال کردند و این تحرکات شامل تخلیه برخی از مواضع و نقل و انتقال نیروها و تجهیزات به مواضع دیگر و نیز کاهش نیروهای مستقر در این مناطق بوده است.

وی تاکید کرد: ساختمان‌هایی که نیروهای این گروه‌ها در آن مستقر بودند، نظیر مجمع الفسفات، گمرک قدیم و ساختمان هواشناسی همه تخلیه شده‌اند.

وزیر دفاع ایالات متحده امریکا روز گذشته اعلام کرد واشنگتن اگر بخواهد به حمله عین الاسد پاسخ دهد، این پاسخ در زمان و مکانی خواهد بود که ما مشخص می‌کنیم.

استین در سخنانی گفت: اگر بخواهیم به حملات انجام شده علیه پایگاه عین الأسد پاسخ دهیم، این پاسخ در زمان و مکانی خواهد بود که ما تعیین می کنیم.

وی ادامه داد: من حمله به سوریه را پیشنهاد دادم و اطمینان دارم ساختمانی که هدف قرار گرفت از سوی گروه های مسلحی که مسوول حملات اخیر هستند، استفاده می شد.

پیش از این و در هفته گذشته پایگاه هوایی عین الاسد هدف حمله راکتی با 10 راکت قرار گرفت.

در همین راستا، «قصی الانباری»، از رهبران سازمان بدر نسبت به قصد ارتش امریکا برای دور کردن الحشد الشعبی از مناطق مرزی هشدار داد و افزود: امریکایی‌ها مقاصد پلیدانه‌ای دارند و نیروهای امریکایی خواهان حضور الحشد الشعبی در مناطق مرزی با سوریه نیستند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا