جشنواره «پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2021» در دوحه آغاز شد

فعالیت جشنواره «پایتخت فرهنگی جهان اسلام برای سال 2021» در دوحه پایتخت قطر آغاز شد.

میدل ایست نیوز: جشنواره پایتخت فرهنگی جهان اسلام برای سال 2021 در دوحه پایتخت قطر آغاز به کار کرد.

«خالد بن خلیفه بن عبدالعزیز آل ثانی»، نخست وزیر قطر طی توئيتی درباره آغاز جشنواره «دوحه، پایتخت فرهنگی جهان اسلام برای سال 2021» اظهار داشت: فرهنگ و میراث اسلامی، ریشه‌ای عمیق در کشورمان دارد و ما از اجرای ده‌ها پروژه حمایت خواهیم کرد.

فعالیت‌های دوحه، پایتخت فرهنگی جهان اسلام از روز گذشته در این کشور آغاز شد و این جشنواره به مدت یک سال ادامه خواهد داشت.

«صلاح بن غانم العلی»، وزیر فرهنگ و ورزش قطر نیز طی سخنانی در مراسم افتتاحیه در موزه هنرهای اسلامی در دهکده فرهنگی کاتارا گفت: تاریخ فرهنگی ما در جهان اسلام٬ متشکل از هنرمندان، نویسندگان و اندیشمندان و با مشارکت نسلهای مختلف در تمدن نقشی مهمی داشته است.

وی با اشاره به اینکه آثار بسیاری از جغرافیای اسلامی در شاخه‌های مختلف علمی -هنری در اروپا و جهان وجود دارد، گفت: این آثار ترجمه شده به زبان‌های لاتینی به منابع اصلی تدریس در دانشگاه‌های جهان تبدیل شده‌اند.

فعالیت‌های دوحه، پایتخت فرهنگی جهان اسلام برای سال2021 با همکاری سازمان جهانی آموزشی، علمی و فرهنگی اسلامی و کمیته ملی آموزش، فرهنگ و علوم قطر در طول سال جاری تحت نظارت وزارت فرهنگ و ورزش قطر ادامه خواهد یافت.

گفتنی است در چارچوب جشنواره پایتخت فرهنگی جهان اسلام که توسط سازمان جهانی آموزشی، علمی و فرهنگی اسلامی (ISESCO) در سال 2005 آغاز شد، فعالیت های مختلف فرهنگی در طول سال در پایتخت‌های منتخب برگزار می‌شود.

هر ساله 3 شهر انتخاب می شود که هر یک نشان دهنده یکی از سه منطقه جغرافیایی «منطقه عربی»، «منطقه آفریقا» و «منطقه آسیا» است.

برنامه میزبانی امسال شامل بیش از 70 رویداد مختلف است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا