31 کشور جهان نقض حقوق بشر در مصر را محکوم کردند

بیش از 30 کشور جهان در شورای حقوق بشر از مصر خواستند تا از توسل به قوانین مبارزه با تروریسم برای سرکوب مخالفان و فعالان حقوق بشری دست بردارد.

میدل ایست نیوز: بیش از 30 کشور جهان در شورای حقوق بشر سازمان ملل از مصر خواستند از توسل به قوانین مبارزه با تروریسم برای سرکوب مخالفان و فعالان حقوق بشری دست بردارد.

ایالات متحده امریکا که عضو ناظر شورای حقوق بشر سازمان ملل است به همراه 30 کشور دیگر بیانیه‎‌ای مشترک درباره مصر امضا کردند که از سال 2014 میلادی بی‌سابقه است. این کشورها در این بیانیه از دولت مصر خواستند ممنوعیت‌های اعمال شده علیه آزادی بیان و برگزاری تجمعات را لغو کند.

در همین رابطه، «کرستی کوبی»، سفیر فنلاند که بیانیه یاد شده را قرائت کرد، گفت: از مصر می‌خواهیم فعالیت آزاد جامعه مدنی بدون هیچ گونه ترس از مزاحمت‌ها، بازداشت‌ها و یا هر گونه انتقام‌گیری را تضمین کند.

وی افزود: مصر باید ممنوعیت سفر و تعلیق روادید مدافعان حقوق بشر را لغو کند و به آزادی بیان احترام بگذارد.

از سوی دیگر، «کیفن ویلان»، نماینده سازمان عفو بین الملل وابسته به سازمان ملل هم گفت: وضعیت حقوق بشر در مصر در برابر ارزیابی جهانی قرار دارد.

گفتنی است اغلب کشورهای اروپایی به همراه امریکا، استرالیا، کانادا و نیوزیلند این بیانیه را امضا کردند.

«ند پرایس»، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا پیش از این نسبت به وضعیت حقوق بشر در مصر از جمله محدودیت‌ها علیه جامعه مدنی، آزادی بیان، بازداشت‌ها و سرکوب فعالان اجتماعی و نقض حقوق بشر نگرانی عمیق خود را ابراز کرده بود.

وی گفت: امریکا چک سفیدی به هیچ کشور از جمله کشورهایی که شریک امنیتی نزدیک یا رقیب و یا دشمن واشنگتن بودند، نداده است و بر سر ارزش‌ها و اصول خود با کسی مماشات نخواهد کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
از طريق
الحرة

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا