منابع غربی: مذاکرات «بازگشت گام به گام» به توافق هسته ای با ایران به «مراحل حساسی» رسیده است

یک دیپلمات بلندپایه غربی تأکید کرد که مشورت های محرمانه برای بازگشت تدریجی به پایبندی ایران و امریکا به برجام به مراحل «بسیار حساسی» رسیده است.

میدل ایست نیوز: یک دیپلمات بلندپایه غربی ضمن تأکید بر «معقول نگه داشتن انتظارات» تأکید کرد که مشورت های محرمانه برای بازگشت تدریجی به پایبندی ایران و امریکا به توافق هسته ای (برجام) به مراحل «بسیار حساسی» رسیده است.

این دیپلمات که نخواسته نامش فاش شود به «الشرق الاوسط» گفت که انتظار می رود که واشنگتن طی روزهای آینده دست به اقداماتی بزند هرچند به علت اقدامات ایران در تولید اورانیوم فلزی و افزایش غنی سازی اورانیوم به 20 درصد، این پرونده به گفته وی به «مراحل خطرناکی» رسیده است.

این مقام درباره تلاش های جاری تأکید کرد که تلاش های همه طرف ها در این راستا به مراحل «بسیار حساسی» رسیده اند. وی افزود که پالس مثبت آن است که «ایران اعلام کرده که آماده عقب نشینی از کاهش تعهدات خود به برجام به شرط آن است که امریکا اول تحریم های خود را از ایران بردارد» و از سوی دیگر «امریکا نیز اعلام کرد که آماده بازگشت به توافق هسته ای درصورت پایبندی کامل ایران است». او تأکید کرد که این یک «پیش زمینه مشترک مناسب» برای پیشبرد تلاش ها در این راستاست.

این منبع در عین حال هشدار داد که اقدام ایران در تولید اورانیوم فلزی و افزایش غنی سازی که از ماه ژانویه آغاز شد اوضاع را «به مرحله بسیار حساس و خطرناکی» رسانده است.

وی افزود که سفر رافائل گروسی به ایران در اواخر فوریه اهمیت بسیاری داشت و دستاورد مهمی را رقم زد چون باعث شد که نظارت های آژانس بین المللی انرژی هسته ای بر فعالیت های ایران ادامه یابد و «این نشانه مهمی است که نشان می دهد برجام همچنان کار می کند».

این دیپلمات غربی افزود که وزرای امور خارجه فرانسه و بریتانیا و آلمان و امریکا و «رابرت مالی»، نماینده ویژه امریکا در امور ایران به صورت مداوم با یکدیگر جلسات و مشورت دارند.

او گفت که جوزپ بورل، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیشنهاد برگزاری جلسه 5 + 1 در اروپا را داده که امریکا از آن استقبال کرده و «همچنان منتظر پاسخ ایران» هستیم و افزود که وزرای امور خارجه کشورهای غربی با جدیت موضوع را دنبال می کنند.

این دیپلمات افزود که مقامات غربی اتفاق نظر دارند که انتخابات ریاست جمهوری ایران باعث پیچیده تر شدن مسئله می شود هرچند پیش بینی کرد که «رئیس جمهور آینده ایران هم به دفاع منافع ثابت پایبند باشد» و افزود که همین منافع ثابت است که بازگشت همه طرف ها به میز مذاکره را دشوار کرده است.

یک دیپلمات دیگر که او نیز نخواسته نامش فاش شود به همین نشریه گفته که هرچه ایران و امریکا زودتر به مسیر بازگشت به برجام وارد شوند بهتر خواهد بود و هرچه این موضوع به تأخیر افتد مسئله دشوارتر خواهد شد. وی تأکید می کند که برای همین است که اروپایی ها به تلاش های خود برای پیشبرد مذاکرات تسریع بخشیده اند.

این مقام البته افزود که به علل گوناگون به نظر نمی آید که این کار عملی باشد و برای همین احتمالا بهترین راه برداشتن گام های متقابل از جانب هر دو طرف است.

او گفت که بازگشت ایران به پایبندی کامل به توافق هسته ای ضرورت پیدا کرده و برای همین «بعید نیست که امریکا دست به اقداماتی مثبت بزند که باعث پیشبرد امور در مسیر بازگشت به برجام شود».

وی گفت که چنین اقدامی از جانب ایران و امریکا روی کاغذ آسان اما به لحاظ سیاسی و عملی برای هردوی آنها بسیار دشوار است هرچند «دوستان اروپایی» یعنی انگلستان و فرانسه و آلمان «همچنان طرفین را به انتظارهای معقول تشویق می کنند و به بازگشت گام به گام تا پایبندی کامل اولویت می دهند».

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا