گزارش آماری انصارالله از جنگ یمن: 260 هزار حمله هوایی به یمن و 12.366 عملیات انصارالله

سخنگوی نظامی نیروهای انصارالله یمن در آستانه ششمین سالروز آغاز جنگ یمن، به بیان آماری از میزان حملات ائتلاف عربی پرداخت.

میدل ایست نیوز: «یحیی سریع» سخنگوی نظامی نیروهای انصارالله یمن در آستانه ششمین سالروز آغاز جنگ یمن، به بیان آماری از میزان حملات ائتلاف عربی به فرماندهی عربستان سعودی و مقاومت نیروهای انصارالله پرداخت.

به نوشته وبسایت شبکه المسیره، او در ابتدا گفت که جنگنده‌های سعودی در شش سال گذشته بیش از 260 هزار بار یمن را بمباران کرده‌اند، با این حال صدها عملیات هوایی طی سال‌های 2015 ـ 2016 در این آمار نیامده است. همچنین از ابتدای سال میلادی جاری هزار بار مناطق مختلف یمن مورد حمله جنگنده‌های سعودی واقع شده‌اند.

یحیی سریع در ادامه گفت که این حملات موجب کشته و زخمی شدن ده ها هزار نفر و همچنین تخریب بسیاری از روستاها و منازل و شهرها و شبکه‌های جاده‌ای، مساجد، تأسیسات عمومی و خصوصی شده است.

وی گفت که ارتش و کمیته‌های مردمی انصار الله یمن نیز در طول شش سال گذشته، 12.366 عملیات نظامی انجام داده‌اند؛ از این میزان 6192 مورد عملیات تهاجمی بوده که 167 مورد از آن در دو ماه گذشته بوده است. همچنین 6174 بار نیز نیروهای یمنی عملیات تدافعی داشته و مانع پیشروی شبه نظامیان ائتلاف سعودی شده‌اند.

او بارزترین عملیات‌های تهاجمی را عملیات «نصر من الله»، «البنیان المرصوص»، «فامکن منهم»، «توازن الردع» و عملیات پاکسازی البیضاء از تروریست‌های تکفیری دانست و گفت که 10 عملیات هیچ وقت اطلاع‌رسانی نشد.

یحیی سریع همچنین گفت که 54025 بار تک تیراندازهای یمنی اقدام به عملیات کرده‌اند که 2500 مورد از آن در دو ماه گذشته صورت گرفته و در خلال این عملیات‌ها هزاران نفر از شبه‌نظامیان ائتلاف سعودی از جمله از مزدوران سودانی و سربازان و افسران سعودی کشته شده‌اند.

همزمان واحدهای ضد زرهی نیز 6385 بار خودروهای زرهی، نفربرها، بولدزرها و دیگر ادوات نظامی ائتلاف سعودی را هدف قرار داده‌اند. توپخانه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن نیز 59852 عملیات پشتیبانی انجام داده‌ است که 638 مورد از آن با همراهی پهپادها بوده و از انواع موشک و راکت بالغ بر بیش از 10 هزار موشک استفاده شده است.

پدافند هوایی یمن نیز 1534 عملیات داشته و مجموعا توانسته 545 جنگنده، بالگرد، پهپاد‌های تهاجمی و جاسوسی را ساقط کند.

اما نیروی دریایی و گارد ساحلی یمن نیز بارها عملیات ورود به ساحل از سوی ائتلاف سعودی را ناکام گذاشته و توانسته تعدادی از کشتی‌هایی که وارد حریم آبی یمن شده بودند را توقیف کند.

به گفته «یحیی سریع» نیروی دریایی یمن بیش از 34 بار کشتی‌ها، قایق، و ناوچه‌های ائتلاف سعودی را هدف قرار داده است.

قدرت موشکی و پهپادی یمن

سخنگوی نظامی انصارالله یمن در بخش دیگری از سخنان خود به عملیات‌های موشکی پرداخت و گفت که از ابتدای جنگ تاکنون 1348 موشک بالستیک به سمت اهداف ائتلاف سعودی شلیک شده است که از این تعداد، 499 موشک تأسیسات نظامی و حیاتی دولت سعودی و امارات را هدف قرار داده و 849 موشک نیز اهداف ائتلاف سعودی در خاک یمن را هدف گرفته است. در دو ماه گذشته نیز 54 بار به اهداف نظامی ائتلاف سعودی با موشک حمله شده است.

یگان پهپادی نیز در شش سال گذشته 1150 عملیات تهاجمی و 11.473 عملیات تجسسی داشت. از این میزان عملیات تهاجمی، 572 مورد در خارج از یمن و 578 مورد نیز در داخل یمن انجام شده است.

یحیی سریع همچنین به عملیات‌های مشترک موشکی و پهپادی پرداخت و گفت که در خلال عملیات «البنیان المرصوص» موشک‌ها و پهپادهای یمنی اهداف حیاتی در خاک عربستان را هدف قرار دادند. در عملیات «فامکن منهم» نیز بیش از 50 عملیات مشترک موشکی و پهپادی انجام گرفت.

«یحیی سریع» سپس گفت که در تاریخ 19 مارس 2020، یک عملیات مشترک موشکی و پهپادی انجام گرفته که تاکنون اطلاع‌رسانی نشده بود. او به طور خلاصه درباره این عملیات گفت که موشک‌های بالستیک و پهپادهای یمنی در این تاریخ تعدادی از اهداف نظامی حساس در شهر ریاض را هدف قرار داده‌اند.

یحیی سریع، در ادامه گفت که از ابتدای آغاز جنگ 10.400 تن از نیروها و افسران ارتش سعودی کشته و زخمی شده‌اند. 400 تن از این افراد از ابتدای سال جاری میلادی کشته و زخمی شده‌اند که هنوز جزئیات آن اعلام نشده و در زمان مناسب اطلاع‌رسانی خواهد شد.

اما از ارتش امارات متحده عربی، تا تاریخ 22 مارس 2020، بیش از 1240 نیروی اماراتی کشته و زخمی شده‌اند. همچنین 4416 مزدور سودانی کشته و 4218 تن دیگر زخمی شده‌اند.

اما از میان شبه نظامیان یمنی وابسته به ائتلاف سعودی، به گفته یحیی سریع مجموعا 226615 تن کشته و زخمی شده‌اند. به طوریکه طبق اعتراف دشمن سعودی فقط در سال 2020 و آن هم در استان مأرب، 18 هزار مزدور یمنی کشته و 50 هزار تن دیگر زخمی شده‌اند.

سخنگوی نظامی انصارالله در ادامه تأکید کرد که هر یمنی می‌تواند به صنایع نظامی یمنی که شاهد توسعه بسیاری بوده، افتخار کند. او هچنین گفت که یمن این توانایی را دارد تا سلاح‌های سنگین، نیمه سبک و سبک بیشتری را بسازد و موشک‌ها و پهپادهایی وجود دارد که هنوز رونمایی نشده‌اند.

او تأکید کرد که در هفتمین سال جنگ اگر حملات و محاصره پایان نیابد، دشمن شاهد عملیات‌های نظامی گسترده‌ای از سوی یمنی‌ها خواهد بود و نیروهای مسلح یمن به وظیفه خود در قبال آزادی تمامی خاک این کشور عمل خواهند کرد.

سخنگوی نظامی انصارالله افزود: «مردم ما همچنان در حال رنج کشیدن هستند، بنابراین هرگز نمی‌گذاریم دشمن راحت و آسوده بماند و این وعده را به آن‌ها می‌دهیم که شدیدتر و قوی‌تر و بزرگ‌تر از قبل پاسخ حملات و محاصره را خواهیم داد.»

«یحیی سریع» همچنین به نقش قبائل یمنی در جنگ پرداخت و از آن تقدیر کرد و گفت که در تمامی مناطق به خصوص در استان مأرب بدون استثناء، قبائل نقش قابل توجهی در آزادی و استقلال کشورشان دارند.

او در پایان شبه نظامیان یمنی وابسته به ائتلاف سعودی و دولت مستعفی منصورهادی را خطاب قرار داد و گفت که از «فریب خوردگان» و «مزدوران» می‌خواهیم تا در مسیر صحیح قرار گیرند و خیانت آن‌ها به کشورشان عواقب وخیمی برای آن‌ها دارد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
خبرگزاری فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا