رئیس مجلس اعیان اردن: با خائنانِ علیه امنیت و ثبات کشور قاطعانه برخورد می‌کنیم

رئیس مجلس اعیان اردن بر حمایت از ملک عبدالله دوم و تلاش‌هایش برای پاسداشت امنیت و ثبات کشور تاکید کرد.

میدل ایست نیوز: «فیصل الفایز»، رئیس مجلس اعیان اردن بر حمایت از ملک عبدالله دوم و تلاش‌هایش برای پاسداشت امنیت و ثبات کشور تاکید کرد.

الفایز در ادامه بر مقابله قاطعانه و قدرتمندانه با همه خائنان که تلاش دارند امنیت و ثبات اردن را تحت الشعاع قرار دهند و به اردن و رهبری هاشمی خدشه وارد کنند، تاکید کرد و افزود: اردن و پادشاه خط قرمز ماست.

رئیس مجلس اعیان اردن همچنین از مردم این کشور خواست تا به دروغ‌ها و شائعات که امنیت و ثبات اردن را نشانه رفته‌اند، اعتنا نکنند.

الفایز در پایان گفت: باید با حلقه زدن دور پادشاه از چالش‌ها گذر کرد چرا که وی، سوپاپ امنیت اردن و خامی قانون اساسی و هویت ملی و جامع اردنی است.

ولیعهد سابق اردن روز گذشته به همراه چندین تن دیگر از اعضای خانواده سلطنتی و مقامات سابق این کشور به اتهام تلاش برای اقدام به کودتا علیه ملک عبدالله، پادشاه اردن، بازداشت شدند.

روزنامه گاردین شامگاه روز گذشته گزارش داد که افراد بازداشت‌شده منتسب به شبکه‌ای هستند که گفته می‌شود با شاهزاده حمزه بن حسین، برادر ناتنی ملک عبدالله مرتبطند، ولیعهد سابق کشور که ۱۶ سال قبل از این مقام کنار گذاشته شد.

ارتش اردن اگرچه گزارش‌ها درباره بازداشت شاهزاده حمزه را تکذیب کرده، اما گاردین به نقل از مقامات امنیتی منطقه و اروپا نوشت که آنها اعتقاد دارند ولیعهد سابق اردن تحت بازداشت خانگی است.

در همین رابطه، ولیعهد سابق اردن ویدئویی منتشر کرد که بر گزارش‌ها درباره بازداشت خانگی او صحه می‌گذارد. او در این ویدیو می‌گوید که صبح روز شنبه رئیس ستاد مشترک ارتش به دیدار وی رفته و اطلاع داده که نمی‌تواند از اقامتگاه خود خارج شود و با دیگران ارتباط داشته باشد.

ولیعهد سابق اردن در ادامه این ویدیو عنوان می‌کند که بازداشت او بخشی از برنامه حکومت اردن برای سرکوب منتقدان است. وی می‌افزاید که اما او مسئول «از کارافتادگی حکومت، فساد و بی‌ کفایتی» آن نیست و اکنون شرایط در کشور به جایی رسیده که هیچ کس نمی‌تواند بدون ترس از بازداشت و تهدید و آزار و اذیت دیدگاه‌های خود را بیان کند.

روزنامه واشینگتن‌پست مجموع افراد بازداشت شده را حدود ۲۰ نفر عنوان کرده است. به نوشته این روزنامه، مقامات اردنی ادعا کرده‌اند که اقدامات این افراد «تهدیدی علیه ثبات کشور» بوده است.

یکی دیگر از افراد بازداشت‌شده باسم عوض الله، رئیس پیشین دیوان پادشاهی و از چهره‌هایی است که برای سال‌ها مورد اعتماد ملک عبدالله بوده است، باسم عوض الله همچنین بعدها وزیر اقتصاد اردن و مشاور محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه‌های دولتی اردن از شریف حسن بن زید، یکی دیگر از اعضای خانواده سلطنتی اردن، نام برده که امروز به بازداشت نیروهای امنیتی این کشور درآمد.

بازداشت مقامات ارشد و اعضای خانواده سلطنتی در اردن امری نادر است چرا که این کشور یکی از باثبات‌ترین کشورهای جهان عرب به شمار می رود.

فرمانده ارتش اردن نیز در اظهارات خود بازداشت گزارش‌ها درباره شاهزاده حمزه بن حسین را نادرست دانسته و عنوان کرده که به او صرفا گفته شده است دست از اقداماتی که به «امنیت و ثبات» کشور لطمه می‌زند، بردارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الغد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا