کاخ سفید: برداشتن تحریم ها بخشی از مذاکرات وین است/ ایران: امریکا باید همه تحریم ها را لغو کند

سخنگوی کاخ سفید برداشتن تحریم ها و اقدام هسته ای ایران را بخش اصلی مذاکرات وین عنوان کرد.

میدل ایست نیوز: سخنگوی کاخ سفید از خروج دولت ترامپ از برجام انتقاد کرد و گفت برداشتن تحریم و اقدام هسته‌ای ایران بخش اصلی مذاکرات وین است.

جن ساکی روز سه‌شنبه در نشست خبری روزانه خود در پاسخ به سوالی درباره دور نخست مذاکرات برجام که در وین جریان دارد، گفت که ایران به واسطه تحریم‌های دوره اوباما-بایدن به میز مذاکرات منجر به برجام آمد.

وی از ارائه ارزیابی از نشست وین خودداری کرد و افزود: گفت‌وگوها با همتایان و شرکای اروپایی ما جریان دارد، انتظار داریم که آنها بخش‌های دشوار و فرایندی طولانی را داشته باشند.

وی در پاسخ به اینکه آیا از مذاکرات امروز احساس رضایت دارند یا خیر هم گفت: این نخستین روز مذاکرات است و باید ببینیم تیم مذاکراتی ما چه احساسی نسبت به آن دارند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پیش از انطباق کامل ایران به تعهدات، تحریم‌ها لغو خواهند شد، گفت: همانگونه که روز گذشته گفتم، انتظار داریم که بخش عمده‌ای از گفت‌وگو این باشد که چگونه ایران می‌تواند به انطباق برسد و آنچه از ایالات متحده خواسته می‌شود.

از طرفی دیگر «سعید خطیب زاده»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در همین راستا گفت: ایالات متحده اگر می‌خواهد توافقنامه هسته ای برجام را نجات دهد، باید همه تحریم‌ها را لغو کند.

خطیب زاده افزود که تهران هیچ برنامه گام به گام برای احیای توافق هسته ای 2015 را نمی پذیرد.

وزارت خارجه امریکا نیز از مذاکرات غیرمستقیم با ایران استقبال کرد. «نید برایس»، سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت مذاکرات وین با اینکه غیرمستقیم بود اما گامی مورد استقبال است.

وی افزود: بخش گسترده تلاش های امریکا برای بازگشت به توافق هسته ایران به بررسی مسائلی از جمله برنامه موشکی ایران و رفتار ایران که موجب بی ثباتی در منطقه است باز می گردد.

برایس اظهار داشت: واشنگتن به همکاری با همپیمانان و شرکای خود برای تداوم تحریم های ایران ادامه خواهد داد و هنوز به مرحله ای که تحریم ها را برداریم نرسیدیم.

هجدمین نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیئت‌هایی از گروه کشورها ۴+۱ و همچنین ایران در وین، پایتخت اتریش برگزار شد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
اسکای نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا