تاثیر آلودگی محیط زیست در موصل پس از جنگ

موصل در میان شهرهای دیگر عراق به جز بصره دارای بالاترین میزان آلودگی محیط زیست است.

میدل ایست نیوز: به نوشته وبگاه ایندیپندنت عربی، به اعتقاد «احمد النجم»، فعال محیط زیست، بحران آلودگی محیط زیست در شهر موصل امر جدیدی نیست، ولی پس از جنگ برای آزادسازی شهر وخامت پیدا کرد.

جنگ، صدها جسد برجای گذاشت که در جاده ها و راه ها بر زمین ماندند و برخی از آنها در زیر آوارها قرار گرفتند و به مرور زمان تحلیل رفتند و باعث آسیب زیادی به محیط زیست شدند و به گفته اهالی نزدیک به مناطقی که شاهد بیشترین ویرانی در شهر قدیم موصل بودند همچنان در این مناطق ده ها جسد وجود دارند که جمع آوری نشده اند.

وی در ادامه افزود برخی از موشک ها به دلیل داشتن مواد رادیو اکتیو به مردم منطقه آسیب رساند و برخی دیگر هنوز منفجر نشده اند.

النجم افزود موصل تقریبا در میان شهرهای دیگر عراق به جز شهر بصره با توجه به تولید نفت در آن دارای بالاترین میزان آلودگی محیط زیست است و موصل سهم خود را از آسیب های جنگ به محیط زیست دریافت کرده است و به این مشکلات شرایط خاص شهر از حیث تراکم عمرانی و مسکونی اضافه می شود که پس از بغداد، پایتخت عراق، بزرگ ترین تراکم مسکونی را دارا است، همچنین کارخانه های سیمان و گوگرد و پالایشگاه ها در مناطق مختلف شهر و نزدیک مجتمع های مسکونی پراکنده شده اند.

همه این عوامل باعث شده است که سطح آلودگی بسیار بالا باشد و تنها این نیست، بلکه آب رودخانه دجله که از میان شهر عبور می کند به علت کنترل ضعیف بر تخلیه مواد زائد کارخانه ها در آن و عدم رعایت اقدامات ایمنی محیط زیست در انتخاب مکان کارخانه ها آلوده است.

به اعتقاد این فعال محیط زیست، جنگ بیشتر موسسه های بهداشتی را از بین برد و شهر موصل به شهری بدون بخش بهداشت و درمان تبدیل شد و سازمان های بین المللی در تلاشند مکان هایی را به جای بیمارستان ها و مراکز درمانی تخریب شده در جنگ ایجاد کنند.

بالا بودن سطح میانگین آلودگی محیط زیست به افزایش تعداد بیماران مبتلا به سرطان منجر شد در حالی که دولت از ارائه خدمات مورد نیاز آنها ناتوان بود.

تیمی داوطلب به نام تلاشگران اعمال خیر در سال 2017 تاسیس شد.

تأخیر در برداشتن آوار از سطح شهر این تیم را بر آن داشت تا به اقدامات زیست محیطی روی آورد و بنابراین بزرگ ترین کمپین داوطلبانه برای این هدف از شهر قدیم موصل آغاز شد و توانست صدها تن آوار را جابه جا کند و صدها جاده و کوچه بسته را باز کند و ده ها چاه آب را حفر کند.

«زید الویس»، فعال مدنی و عضو تیم داوطلب می گوید تیم تلاشگران اعمال خیر یک کمپین بزرگ با شعار محیط زیست ما زندگی ماست به راه انداخته اند که به حذف زباله از محیط مراکز مهم اختصاص یافته است و شامل مدارس و مراکز درمانی و میدان های عمومی در شش محله مسکونی است، در کنار نصب مکان های خاص انداختن زباله، همچنین کمپین کاشت درخت در شهر و قرار دادن نقاشی های دیواری آگاهی بخش در سطح شهر.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا