معاون وزیر خارجه امریکا در بیروت: بدون تشکیل دولت، نمی‌توان اقدامی موثر برای لبنان انجام داد

معاون وزیر خارجه امریکا که به بیروت سفر کرده است، رهبران سیاسی لبنان را به دلیل ناکامی در پایان دادن به بحران سیاسی و تشکیل دولت جدید مورد سرزنش قرار داد..

میدل ایست نیوز: «دیوید هیل»، معاون وزیر خارجه ایالات متحده امریکا که به بیروت سفر کرده است، رهبران سیاسی لبنان را به دلیل ناکامی در پایان دادن به بحران سیاسی و تشکیل دولت جدید سرزنش کرد.

هیل پس از دیدار با «نبیه بری»، رئیس پارلمان لبنان مجددا از رهبران سیاسی لبنان خواست تا با کنار گذاشتن اختلافات به حل بحران سیاسی و اقتصادی نفسگیر این کشور اقدام کنند.

معاون وزیر امور خارجه امریکا به خبرنگاران گفت: مشکلات و بحران‌های موجود به دلیل سوء مدیریت و فساد و ناکامی رهبران لبنان در مقدم شمردن منافع ملی بروز یافته است.

وی اظهار داشت: امریکا و جامعه جهانی آماده کمک هستند اما بدون وجود شریک لبنانی (دولت) نمی‌توان اقدام تاثیرگذاری انجام داد.

هیل همچنین پس از دیدار با «سعد الحریری»، نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه گفت: سیاسیون لبنان لبنان باید برای تشکیل دولت قادر به انجام اصلاحات واقعی، نرمشی مطلوب از خود نشان دهند.

وی گفت: این (نشان دادن نرمش و کنار گذاشتن اختلافات) تنها راهکار برای برون‌رفت از بحران کنونی است و گام نخست در مسیر اصلاحات به شمار می‌رود.

قرار است این مسئول امریکایی با «میشل عون»، رئیس جمهوری لبنان هم دیدار کند.

بحران سیاسی و اقتصادی لبنان که از اواخر سال ۲۰۱۹ آغاز شد شدیدترین دوران بی‌ثباتی کشور از زمان پایان جنگ داخلی پانزده ساله این کشور در سال ۱۹۹۰ است.

از شروع بحران اقتصادی اخیر ارزش پول ملی لبنان حدود ۹۰ درصد سقوط کرده و بیکاری به شدت افزایش یافته است.

بهای کالاهای اساسی و نرخ تورم به شکل سرسام آوری افزایش یافته و نهادهای مدنی و کارشناسان اقتصادی می‌گویند که حدود نیمی از جمعیت کشور اکنون زیر خط فقر هستند.

دولت لبنان سال گذشته اعلام کرد که قادر نیست بدهی‌های خارجی خود را بپردازد و ذخایر ارز خارجی بانک مرکزی لبنان که اقتصادش به شدت به واردات وابسته است به شدت کاهش یافته است.

جامعه بین‌المللی و نهادهای مالی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول کمک مالی به لبنان را به انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی عمیق و تشکیل دولت مستقل از نفوذ احزاب و گروه‌های سیاسی مشروط کرده‌اند.

دولت قبلی لبنان در پی انفجار مهیب اوت ۲۰۲۰ در بندرگاه بیروت استعفا داد ولی به عنوان دولت موقت امور جاری کشور را اداره می‌کند. در آن انفجار بیش از ۲۰۰ نفر کشته و حدود شش هزار نفر زخمی شدند و هزاران ساختمان مسکونی و تجاری ویران شد و یا به شدت آسیب دیدند.

 

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

دکمه بازگشت به بالا