امریکا: هرکس در مسیر اصلاحات در لبنان مانع‌تراشی کند، تنبیه می‌شود

معاون وزیر امور خارجه امریکا بر پایبندی واشنگتن به حمایت از بیروت تاکید کرد و اظهار داشت مردم لبنان دچار رنج هستند زیرا رهبرانشان در عمل به تعهدات و حل مشکلات اقتصادی ناکام ماندند.

میدل ایست نیوز: «دیوید هیل»، معاون وزیر امور خارجه امریکا بر پایبندی واشنگتن به حمایت از بیروت تاکید کرد و افزود: مردم لبنان دچار رنج هستند زیرا رهبرانشان در عمل به تعهدات و حل مشکلات اقتصادی شکست خوردند.

هیل که بیروت سفر کرده است، پس از دیدار با «میشل عون»، رئیس جمهوری لبنان گفت: وقت آن فرا رسیده که دولت در لبنان تشکیل شود و اصلاحاتی فراگیر را اجرا کند.

وی گفت: مردم لبنان رنج می‌کشند زیرا رهبرانشان به منافع خود بیش از کشور اهمیت می دهند.

معاون وزیر امور خارجه امریکا اظهار داشت: امروز فرصت تشکیل دولتی که بتواند روند فروپاشی را متوقف و اصلاحاتی فراگیر را اجرایی و از حمایت امریکا بهره‌مند شود، وجود دارد.

هیل تصریح کرد: هرکس که در مسیر پیشرفت برنامه اصلاحات در لبنان مانع‌تراشی کند، روابط خود با ما را به خطر انداخته و در معرض اقدامات تنبیهی قرار خواهد گرفت.

وی همچنین از آمادگی امریکا برای میانجیگری میان لبنان و اسرائیل در مذاکرات برای ترسیم مرزهای دریایی خبر داد.

بحران سیاسی و اقتصادی لبنان که از اواخر سال ۲۰۱۹ آغاز شد شدیدترین دوران بی‌ثباتی کشور از زمان پایان جنگ داخلی پانزده ساله این کشور در سال ۱۹۹۰ است.

از شروع بحران اقتصادی اخیر ارزش پول ملی لبنان حدود ۹۰ درصد سقوط کرده و بیکاری به شدت افزایش یافته است.

بهای کالاهای اساسی و نرخ تورم به شکل سرسام آوری افزایش یافته و نهادهای مدنی و کارشناسان اقتصادی می‌گویند که حدود نیمی از جمعیت کشور اکنون زیر خط فقر هستند.

دولت لبنان سال گذشته اعلام کرد که قادر نیست بدهی‌های خارجی خود را بپردازد و ذخایر ارز خارجی بانک مرکزی لبنان که اقتصادش به شدت به واردات وابسته است به شدت کاهش یافته است.

جامعه بین‌المللی و نهادهای مالی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول کمک مالی به لبنان را به انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی عمیق و تشکیل دولت مستقل از نفوذ احزاب و گروه‌های سیاسی مشروط کرده‌اند.

دولت قبلی لبنان در پی انفجار مهیب اوت ۲۰۲۰ در بندرگاه بیروت استعفا داد ولی به عنوان دولت موقت امور جاری کشور را اداره می‌کند. در آن انفجار بیش از ۲۰۰ نفر کشته و حدود شش هزار نفر زخمی شدند و هزاران ساختمان مسکونی و تجاری ویران شد و یا به شدت آسیب دیدند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
از طريق
الحرة

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا