العبادی: در جنگ با داعش در خاک عراق ایران 10 الی 12 شهید و امریکا 3 کشته داشت

نخست وزیر اسبق عراق و رئیس ائتلاف نصر در مصاحبه ای تلویزیونی خبر داد که در جنگ عراق با داعش ایران 10-12 شهید و امریکا 3 کشته داشت.

میدل ایست نیوز: «حیدر العبادی»، نخست وزیر اسبق عراق و رئیس ائتلاف نصر، در مصاحبه ای تلویزیونی خبر داد که در جنگ عراق با داعش ایران 10-12 شهید و امریکا 3 کشته داشت.

او در مصاحبه با شبکه عراقی «الشرقیة» گفت که اولین منصبی که به وی پیشنهاد شده ازجانب ایاد علاوی و در دولت وی برای مقام وزارت ارتباطات بوده است.

العبادی گفت که نخست این پیشنهاد را رد کرده اما نماینده آیت الله سیستانی در ایران و سیدمحمد حسن فضل الله او را به این کار تشویق کردند و او پس از اصرار فراوان سران حزب الدعوه در نهایت این مقام را پذیرفته است.

او گفت که در سال 2003 عراق کشوری ویرانه بود و بازسازی کشوری ویرانه دست کم 25 سال زمان می برد.

رئیس ائتلاف نصر در پاسخ به سؤالی درباره اختلافات درون حزب الدعوه گفت که این اختلافات در سال 2014 و بعد از هجوم داعش آغاز شد و افزود که در آن زمان مرجعیت عالی شیعه خواستار تغییر مقام نخست وزیر شد.

او گفت که روابط شخصی دوستانه ای با «نوری المالکی» دارد اما درباره نحوه اداره دولت با وی اختلافات شدیدی دارد و افزود که خروجش از حزب الدعوه از پیش برنامه ریزی نشده بود و برای گشودن عرصه برای جوانان در حزب از آن خارج شده است.

وی با انتقاد از برخی گروه ها که پیروزی عراق بر داعش را به نام امریکا و ایران می نویسند گفت که در مقام نخست وزیری رسما از مقامات ایرانی خواسته بوده که آمار شهدایشان در جنگ با داعش در خاک عراق را بدهند.

وی ادعا کرد که آنها آمار این شهدا را 10 الی 12 شهید اعلام کردند و امریکایی ها هم 3 نفر اعلام کردند که همه آنها با تیراندازی غیر مستقیم و بیرون میدان جنگ بوده است.

او گفت که در روند جنگ با داعش، رسانه های روسیه با این تصور کرد که امریکا در میدان جنگ حضور دارد علیه جنگ عراق با داعش فعالیت می کردند و افزود: «با آنها تماس گرفتیم و گفتیم که عراقی ها در حال جنگیدند و آنها را متقاعد کردیم که این حملات رسانه ای را متوقف کنند».

العبادی دولت «عادل عبدالمهدی» را یک دولت سهمیه ای خواند که دو تشکل سیاسی آن را تشکیل دادند و افزود که نحوه برخورد دولت عبدالمهدی با تظاهرات کنندگان ورق را برگرداند.

او گفت که دولت عبدالمهدی «با خیال راحت آدم کشتند» و این به وجهه عبدالمهدی آسیب شدیدی زد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا