چه افرادی حق نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سوریه را دارند؟

همزمان با اعلام رسمی زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه از سوی پارلمان، سوالاتی درخصوص افراد واجد شرایط برای نامزدی و حداکثر تعداد افرادی که می‌توانند کاندید شوند، مطرح می‌شود.

میدل ایست نیوز: همزمان با اعلام رسمی زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه از سوی پارلمان، سوالاتی درخصوص افراد واجد شرایط برای نامزدی و حداکثر تعداد افرادی که می‌توانند کاندید شوند، مطرح می‌شود.

بر اساس قانون اساسی سوریه که در سال 2012 میلادی مورد بازبینی قرار گرفته است، چند شرط برای پذیرش نامزدی فرد در انتخابات ریاست جمهوری مشخص شده است؛ از جمله اینکه فرد داوطلب باید تایید دست‌نوشت دستکم 35 عضو پارلمان را باید داشته باشد و اینکه هر نماینده پارلمان تنها مجاز به ارائه تاییدنامه به یک کاندیدا است. (بند شماره 3، ماده 85 قانون اساسی)

این بند از قانون اساسی بدین معناست که حداکثر کاندیداها (از لحاظ نظری و بر اساس قانون اساسی) نمی‌تواند بیشتر از 7 نفر باشد زیرا مجموع اعضای پارلمان 250 تَن است اما با توجه به ترکیب کنونی پارلمان، تعداد نامزدها در خوش‌بینانه‌ترین حالت بیشتر از 3 نفر نخواهد بود.

در همین رابطه، نمایندگان عضو فراکسیون حزب بعث حاکم بر سوریه با 167 عضو بزرگترین فراکسیون را تشکیل می‌دهند و قاعدتا از هیچ نامزدی به جز «بشار اسد»، دبیرکل حزب بعث حمایت نخواهند کرد.

تعداد باقی مانده نمایندگان نیز میان افراد مستقل و دیگر احزاب در چارچوب ائتلاف «جبهه ملی پیشرفت» توزیع می‌شوند که هیچ کدام به عدد 35 عضو نمی‌رسند چرا که مجموع اعضای این احزاب تنها به 13 تن می‌رسد و شمار نمایندگان مستقل هم به 70 عضو می‌رسد.

بر این اساس، نامزدهای فرضی برای به دست آوردن آرای نمایندگان مستقل به رقابت خواهند پرداخت و این نمایندگان تنها می‌توانند از دو نامزد ریاست جمهوری حمایت کنند.

اعضای جبهه ملی پیشرفت هم به دلیل شمار اندک‌شان تنها با کسب نظر نمایندگان بعثی با افراد مستقل می‌توانند از یک نامزد اعلام حمایت کنند.

قانون اساسی سوریه درخصوص دیگر شروط نامزدهای ریاست جمهوری بر موارد زیر تصریح دارد:

1: فرد باید دستکم به مدت دستکم 10 سال پش از درخواست نامزدی در سوریه اقامت داشته باشد.

2: کمتر از 40 سال نداشته باشد.

3: دارای تابعیت سوری باشد و از پدر و مادری سوری به دنیا آمده باشد.

4: دارای سوء سابقه کیفری نباشد.

5: دارای همسری غیر سوری نباشد.

پارلمان سوریه پیشتر موعد انتخابات ریاست جمهوری این کشور را 26 مه 2021 اعلام کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا