وزیر خارجه ترکیه: آنکارا به روند توسعه روابط با قاهره ادامه می دهد

وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه ای تلویزیونی تأکید کرد که تصمیم ترکیه ادامه روند تقویت روابط با مصر در چارچوب وزارت خارجه دو کشور است.

میدل ایست نیوز: «مولود چاووش اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه، ضمن تأکید بر عزم کشورش برای ادامه روند کاهش اختلافات با مصر گام های بعدی در مسیر توسعه روابط آنکارا و قاهره را اعلام کرد.

وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه ای تلویزیونی تأکید کرد که تصمیم ترکیه ادامه روند تقویت روابط با مصر در چارچوب وزارت خارجه دو کشور است.

او خبر داد که در هفته اول ماه ماه آینده میلادی معاون وزرای خارجه دو کشور دیدار خواهند کرد.

چاووش اوغلو تأکید کرد که پس از این دیدار، خود نیز با همتای مصری اش «سامح شکری» دیدار می کند و راه های افزایش سطح روابط دو کشور در آینده و تعیین سفرا را بررسی خواهد کرد.

روز گذشته نیز رسانه های ترکیه از طرح فراکسیون حزب عدالت و توسعه، حزب وابسته به رئیس جمهور ترکیه، برای تشکیل کمیته دوستی ترکیه و مصر خبر دادند.

ترکیه از زمان بر سر کار آمدن «عبدالفتاح السیسی» با کودتا علیه حکومت اخوان المسلمین در مصر، روابط تیره‌ای با این کشور دارد و دستگاه‌های تبلیغاتی ترکیه همواره علیه مصر فعالیت کرده‌اند. موضوع دیگری که بر روابط این دو کشور تأثیر منفی نهاده، اختلافات بر سر ذخایر گازی شرق مدیترانه است.

با وجود این در ماه مارس گذشته، رئیس جمهور ترکیه طی اظهاراتی تأکید کرد که اختلافات با مصر صرفا سیاسی است و دو کشور روابط اقتصادی و اجتماعی بسیار خوبی دارند.

وزیر خارجه مصر نیز در واکنش به این اظهارات گفت که مواضع سیاسی سران ترکیه بازتاب‌دهنده واقعیت روابط دو کشور نیست و افزود که اگر آنکارا در سیاست‌های خود تجدید نظر کند دو کشور می‌توانند روابط دوستانه و طبیعی داشته باشند.

همچنین برخی رسانه‌ها خبر دادند که مقامات ترکیه از شبکه‌های وابسته به اخوان المسلمین که در ترکیه فعال‌اند خواسته که از شدت حملات خود به دولت مصر بکاهند.

براساس این گزارش ها برخی از این شبکه‌ها عملا نیز لحن خود را علیه دولت «عبدالفتاح السیسی» تعدیل کرده‌اند.

«اسامه هیکل»، وزیر اطلاع‌رسانی مصر، از تصمیم اخیر ترکیه درباره ملزم ساختن کانال‌های مخالف حکومت مصر به رعایت معیارهای حرفه‌ای تقدیر کرد.

هیکل گفت که این تصمیم ترکیه اقدامی شایسته تحسین است که فضای مناسب برای یافتن راه حل اختلافات میان قاهره و آنکارا را فراهم می‌کند.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
اسپوتنیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا