مسکو؛ مقصد تازه گروه‌های سیاسی لبنان برای حل بحران عدم تشکیل دولت

سفرهای گروه‌های سیاسی مختلف لبنان به کشورهای مختلف همراه با تحرکات دیپلماتیک در درون لبنان تاکنون هیچ برآیند روشنی در گشودن گره عدم تشکیل دولت نداشته است.

میدل ایست نیوز: سفرهای خارجی «سعد الحریری»، نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه همراه با تحرکات دیپلماتیک در درون لبنان تاکنون هیچ برآیند روشنی در گشودن گره عدم تشکیل دولت نداشته است و همچنان عدم تفاهم بر مناسبات الحریری و «میشل عون»، رئیس جمهوری این کشور حکم‌فرماست.

در این میان، گروهی الحریری را مقصر بحران عدم تشکیل دولت می‌دانند و وی را نخست‌وزیری با تفکرات حزبی برای دولتی «تکنوکرات» می‌دانند که اخیرا اظهارنظرها در لغو حکم نخست‌وزیری وی علنی‌تر شده است از جمله اینکه، «جبران باسیل» چندی پیش در سخنانی خواهان کناره‌گیری الحریری شد، در مقابل، گروه دوم توپ را در زمین عون می‌اندازند و وی را مانع اصلی عدم تشکیل دولت می‌دانند و تاکید می‌کنند الحریری کناره‌گیری نخواهد کرد.

در همین رابطه، یک منبع آگاه که الحریری را در سفرهای خارجیش از جمله مسکو و رم همراهی کرده است، در گفت‌وگو با العربی الجدید تاکید می‌کند: الحریری از ماموریت خود در تشکیل دولت جدید کناره‌گیری نخواهد کرد، وی همچنین در سفرهای خارجی مختلفش تاکید سران این کشورها بر اهمیت دورسازی این پرونده از کشمکش‌های سیاسی و اهتمام به منافع عالی لبنان و تشکیل هر چه سریع‌تر دولت را مشاهده کرده است.

وی گفت: الحریری امتیازها و عقب‌نشینی‌های بسیاری از جمله در حجم دولت کرده است زیرا از مخاطرات تعلل در تشکیل دولت آگاه است اما با رفتاری مشابه از سوی دیگر طرف‌های لبنانی مواجه نشده است.

این منبع که نخواست نامش ذکر شود، افزود: کشورهای خارجی از طرف‌های لبنانی که مانع تشکیل دولت می شوند، اطلاع دارند؛ امری که الحریری را به پافشاری بیشتر و عدم کناره‌گیری از نخست وزیری واداشته است.
وی گفت: نخست وزیر مامور تشکیل دولت در سفرها و گفت‎وگوهایش با مقامات خارجی به خصوص اروپایی سخنان متفاوتی مبنی بر اعمال تحریم علیه طرف‌های مانع تشکیل دولت شنید.

در همین رابطه و درچارچوب سفرهای خارجی گروه‌های لبنانی، جبران باسیل خود را آماده می کند تا فردا راهی مسکو شود و در دیدار با شماری از مسئولان روس درباره پرونده تشکیل دولت و مساله پناهندگان سوری گفت و گو کند
ناظران معتقدند که باسیل با انجام این سفر خواهان مخابره پیام به مخالفان خود به ویژه الحریری است مبنی بر اینکه وی منزوی نیست و هیچکس نمی تواند وی را از روند سیاسی داخلی لبنان کنار بگذارد

در همین ارتباط، «اسعد درغام»، نماینده فراکسیون لبنان قوی تصریح کرد:سفر به روسیه درچارچوب رایزنی‌های جریان ملی آزاد در همه زمینه‌ها انجام می شود و مسکو رابطه دوستانه‌ای با گروه‌های سیاسی مختلف لبنان دارد و ما امیدواریم که نقش‌آفرینی روسیه منجر به حل بحران عدم تشکیل دولت شود.

پیش از این، علاوه بر الحریری، هیاتی از حزب الله لبنان هم به مسکو سفر کرده و با مقامات این کشور دیدار کرده بود.

«محمد رعد»، رئیس هیئت حزب الله در سفر به روسیه درباره این سفر گفت: دیدار با وزیر امور خارجه روسیه دیداری دوستانه و صریح بود و دو طرف درباره موضوع تشکیل دولت جدید در لبنان مذاکره کردند.

وی در گفت وگویی با خبرگزاری «اسپوتنیک» گفت: دیدار و فضای گفت وگوها دوستانه و بسیار صریح بود و درباره تحولات اوضاع در منطقه و چگونگی تحکیم ثبات در منطقه و جلوگیری از تصمیم گیری فردی از طریق حمایت از تروریسم برای کنترل سرنوشت ملت های منطقه رایزنی کردیم.»

رعد در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا در گفت وگوها درباره مساله تشکیل دولت جدید لبنان با وزیر امور خارجه روسیه صحبت شد یا نه، گفت: در راستای گفت وگوها برای تشکیل دولت جدید لبنان به روسیه آمدیم.

بحران سیاسی و اقتصادی لبنان که از اواخر سال ۲۰۱۹ آغاز شد شدیدترین دوران بی‌ثباتی کشور از زمان پایان جنگ داخلی پانزده ساله این کشور در سال ۱۹۹۰ است.

از شروع بحران اقتصادی اخیر ارزش پول ملی لبنان حدود ۹۰ درصد سقوط کرده و بیکاری به شدت افزایش یافته است.

بهای کالاهای اساسی و نرخ تورم به شکل سرسام آوری افزایش یافته و نهادهای مدنی و کارشناسان اقتصادی می‌گویند که حدود نیمی از جمعیت کشور اکنون زیر خط فقر هستند.

دولت لبنان سال گذشته اعلام کرد که قادر نیست بدهی‌های خارجی خود را بپردازد و ذخایر ارز خارجی بانک مرکزی لبنان که اقتصادش به شدت به واردات وابسته است به شدت کاهش یافته است.

جامعه بین‌المللی و نهادهای مالی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول کمک مالی به لبنان را به انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی عمیق و تشکیل دولت مستقل از نفوذ احزاب و گروه‌های سیاسی مشروط کرده‌اند.

دولت قبلی لبنان در پی انفجار مهیب اوت ۲۰۲۰ در بندرگاه بیروت استعفا داد ولی به عنوان دولت موقت امور جاری کشور را اداره می‌کند. در آن انفجار بیش از ۲۰۰ نفر کشته و حدود شش هزار نفر زخمی شدند و هزاران ساختمان مسکونی و تجاری ویران شد و یا به شدت آسیب دیدند.

همچنین بخوانید:

چهار سناریو برای برون‌رفت لبنان از بن‌بست سیاسی کنونی

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
از طريق
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا