کرملین: مواضع اخیر ولیعهد عربستان «شایسته تقدیر فراوان» است

سخنگوی رسمی کرملین از مواضع اخیر «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان درباره مسائل منطقه‌ای قدردانی کرد.

میدل ایست نیوز: سخنگوی رسمی کرملین از مواضع اخیر «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان درباره مسائل منطقه‌ای قدردانی کرد.

«دیمیتری پسکوف»، سخنگوی رسمی کاخ ریاست جمهوری روسیه، گفت که کرملین به مصاحبه اخیر ولیعهد عربستان و اظهارات وی درباره نقش اساسی سازمان ملل در امور بین‌المللی و برقراری روابط با کشورهای دیگر براساس برابری در حقوق و احترام متقابل و رعایت منافع متقابل و خودداری از دخالت در داخلی کشورها اهتمام ویژه دارد.

او گفت که طرح چنین اندیشه‌ها در فضای سیاسی بین‌المللی کم‌تر دیده می‌شود و اظهارات ولیعهد عربستان «شایسته تقدیر فراوان است».

پسکوف افزود که در شرایطی که در سطح بین‌المللی قوانین بین‌المللی و عقلانیت ناپدید شده شنیدن چنین سخنانی کمیاب و شایسته اهتمام است.

او گفت که مسکو از این رویکرد کاملا حمایت می‌کند و رئیس جمهور روسیه بر تأیید کامل چنین چارچوب‌هایی در سیاست بین‌المللی تأکید دارد و افزود که روسیه در همین چارچوب برای گسترش روابطش با عربستان در همه زمینه‌ها تلاش می‌کند.

محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان در گفت‌وگویی که بامداد چهارشنبه پخش شد، در پاسخ به پرسشی در خصوص احتمال برقراری روابط بین ریاض و تهران، گفت، در نهایت، ایران یک کشور همسایه است، همه ما امیدواریم که رابطه خوب و متمایزی با ایران برقرار کنیم.

ولیعهد عربستان اضافه کرد، ما خواهان آن نیستیم وضعیت در ایران سخت باشد، ما خواهان موفقیت و توسعه و پیشرفت ایران هستیم.

وی تصریح کرد که دو کشور منافع مشترک و متقابلی برای پیشرفت و بهبود منطقه و جهان دارند.

محمد بن سلمان در ادامه تصریح کرد که هنوز مسائل حل نشده‌ای بین دو کشور وجود دارد.

ولیعهد عربستان گفت، مشکل ما رفتار منفی ایران است، حالا می‌خواهد از طریق برنامه هسته‌ای، یا حمایت از شبه نظامیان غیرقانونی در برخی از کشورهای منطقه باشد، یا برنامه موشک‌های بالستیک این کشور باشد.

او در ادامه با اشاره به این که اگر ایران به حمایت از شبه‌نظامیان در منطقه پایان دهد، با ازسرگیری روابط با ایران مخالف نیست گفت، عربستان سعودی به دنبال خصومت دائمی با ایران نیست، اما هرگونه بهبود در روابط بین دو کشور مشروط خواهد بود.

محمد بن سلمان با تاکید بر این که ریاض هیچ دخالتی در امور داخلی خود را نمی‌پذیرد، اضافه کرد، عربستان همراه با شرکای منطقه‌ای و جهانی‌اش در حال رایزنی برای یافتن راه‌هایی برای مقابله با «رفتار منفی» ایران است.

محمد بن سلمان همچنین در بخش دیگری از این مصاحبه ایالات متحده را شریک استراتژیک عربستان خواند و گفت تنها چند اختلاف میان ریاض و واشینگتن وجود دارد که برای حل آنها تلاش می‌کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا