تشدید دوباره تنش‌ها در سنجار پس از حمله پ ک ک به مقری امنیتی و ربودن افسری عراقی

در پی حمله عناصر گروه تروریستی پ ک ک به مقر امنیتی و تعرض به نیروها و ربودن یک افسر عراقی، اوضاع شهر سنجار رو به تنش نهاده است.

میدل ایست نیوز: در پی حمله «یگان حفاظت از سنجار» وابسته به گروه تروریستی پ ک ک به مقر امنیتی عراقی و تعرض به نیروها و ربودن یک افسر، اوضاع شهر سنجار رو به تنش نهاده است.

به گفته منابع آگاه، عناصر پ ک ک شب گذشته به مقر امنیتی وابسته به وزارت کشور عراق در منطقه سنونی در سنجار یورش بردند و نیروهای عراقی موجود در پاسگاه را مورد ضرب و شتم قرار دارند سپس یک افسر عالی رتبه عراقی را به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

این منابع افزودند: این حمله عناصر پ ک ک در واکنش به اقدام نیروهای امنیتی عراق در بازداشت دو تن از طرفداران یگان‌های حفاظت از سنجار در پی انفجار بمبی دست‌ساز توسط آنها بوده است.

در همین رابطه، در پی تحولات اخیر، نیروهای امنیتی به صورت گسترده در سنجار مستقر شده و مراکز ایست و بازرسی‌ در چندین نقطع به ویژه در نزدیکی بیمارستان الجمهوری ایجاد کردند؛ بیمارستانی که دو عنصر وابسته به پ ک ک در آن بستری هستند و بیم آن می رود که پ ک ک برای آزادسازی آنها به بیمارستان یورش ببرد.

به گفته یکی از مسئولان محلی سنجار، اوضاع در این شهر بی ثبات است و نیروهای امنیتی از شب گذشته به صورت گسترده در شهر مستقر شده اند.

وی گفت: باقی ماندن عناصر گروه تروریستی پ ک ک و گروه‌های شبه نظامی در سنجار به نگرانی ساکنان سنجار دامن زده است؛ ساکنانی که مسئولیت بی ثباتی کنونی را دولت عراق می دانند که تاکنون علیرغم گذشت چندین ماه از امضای توافق عادی‌سازی اوضاع در سنجار با دولت محلی اقلیم کردستان نتوانسته است گروه‌های شبه نظامی را از سنجار خارج کند.

بر اساس توافق بغداد و اربیل، پلیس و دستگاه‌های امنیت ملی و اطلاعات منحصرا مسئولیت امنیت داخل سنجار را برعهده خواهند داشت و دیگر یگان‌ها و گروه‌های مسلح با نظارت فرماندهی عملیات مشترک و الحشد الشعبی به خارج از شهر انتقال داده خواهند شد.

در این توافق همچنین تصریح شده که امنیت سنجار با تعیین 2500 نیروهای امنیتی داخلی تقویت خواهد شد و مشارکت عادلانه آوارگان سنجاری موجود در اردوگاه‌ها در این نیروها تضمین خواهد شد به طوری که 1000 تن از این نیروهای امنیتی از اهالی سنجار و 1500 تن از آوارگان تشکیل خواهد شد.

در ادامه بند مربوط به محور امنیتی همچنین ذکر شده که به حضور پ ک ک از سنجار و مناطق اطراف آن پایان داده خواهد شد و این گروه هیچ نقشی در این منطقه نخواهد شد.

پیش از این، فرماندهی ارتش عراق به عناصر مسلح گروه تروریستی پ ک ک تا ماه آوریل برای ترک سنجار مهلت داده بود اما پ ک ک از گردن نهادن به این ضرب لاجل سرباز زده بود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
از طريق
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + یازده =

دکمه بازگشت به بالا