افزایش حملات داعش؛ تهدیدی علیه امنیت شهرهای عراق

گروه‌های سیاسی مختلف عراق نسبت به افزایش حملات گروه تروریستی داعش در شهرهای شمال، غرب و مرکزی این کشور طی دو هفته اخیر ابراز نگرانی می‌کنند.

میدل ایست نیوز: گروه‌های سیاسی مختلف عراق نسبت به افزایش حملات گروه تروریستی داعش در شهرهای شمال، غرب و مرکزی این کشور طی دو هفته اخیر ابراز نگرانی می‌کنند؛ حملاتی که منجر به شهادت و زخمی شدن ده‌ها تن از غیرنظامیان، نیروهای امنیتی، ارتش، الحشد الشعبی و پیشمرگه شده است.

در این میان، کرکوک، دیالی، الانبار و مناطق اطراف بغداد بیشترین حملات داعش را طی هفته‌های اخیر تجربه کرده‌اند، این در حالی است که نیروهای ارتش و دستگاه مبارزه با تروریسم به عملیات گسترده‌ برای مهار خطرات و تهدیدات داعش همزمان با تلاش‌های مشابه در مرزهای مشترک با سوریه ادامه می دهند چرا که مسئولان عراقی معتقدند شماری از عناصر داعشی از مرزهای سوریه رخنه کرده و در حملات اخیر در درون عراق دست دارند.

در همین رابطه، «عبدالخالق العزاوی»، عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق در گفت‌وگو با العربی الجدید تصریح کرد: افزایش حملات داعش در چندین شهر عراق نشانگر وجود شکاف‌های امنیتی و نظامی است که عناصر تروریست در حملات خود از آن بهره‌برداری می کنند.

العزاوی با بیان اینکه فرماندهان امنیتی باید فورا در طرح‌های امنیتی بازبینی کرده تا شکاف‌های به وجود آمده را پر کنند، اظهار داشت: این حملات خطری آشکار برای ثبات و امنیت شهرها به شمار می رود و عملیات ربایش اخیر در کرکوک نشانگر افزایش خطر گروه تروریستی داعش و مستلزم بازبینی در طرح‌های مقابله با هسته‌های باقی مانده داعش است.

به گفته منابع امنیتی، شمار قربانیان حملات تروریستی طی دو هفته اخیر به 30 تن می‌رسد که بیش از نیمی آنها نیروهای امنیتی هستند همچنین در نتیجه این حملات، دستکم 40 نفر زخمی شده اند و اکثر این حملات با استفاده از بمب‌های کنار جاده‌ای و درگیری‌های مسلحانه روی داده است.

در همین ارتباط، «بدر الزیادی»، عضو ائتلاف سائرون از تحرکات در درون پارلمان برای میزبانی از فرماندهان امنیتی و نظامی عالی رتبه به منظور بررسی افزایش حملات داعش در شهرهای مختلف خبر داد و افزود: افزایش حملات مطمئنا تاثیر پررنگی بر روند برگزاری انتخابات پارلمانی در شهرهایی خواهد داشت که تقریبا روزانه شاهد ناامنی‌هایی هستند و باید برای حل این معضل، شکاف‌های امنیتی را پر کرد و از اقدامات امنیتی و اطلاعاتی و حملات پیشدستانه استفاده کرد.

در مقابل، تحسین الخفاجی، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق اظهار داشت: نیروهای امنیتی در حال اعمال تغییرات و به روز‌رسانی طرح‌های امنیتی برای ممانعت از ناامنی‌ها و حملات تروریست ها هستند

وی گفت: حرف و حدیث‌ها درباره امکان تسلط داعش بر مناطق یا روستاهای کوچک نه فقط امری محال بلکه رویایی دست نیافتنی است و این گروه با شمار اندک 4 تا 6 نفره حملات خود را انجام می دهد و با این تعداد نمی توان منطقه ای را اشغال کرد و در این میان نیروهای امنیتی به حملات هوایی و عملیات ویژه برای ضربه زدن به عناصر داعشی ادامه خواهد داد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 18 =

دکمه بازگشت به بالا