تداوم وضعیت معیشتی دشوار شهروندان سوری با وجود کاهش نرخ دلار

علیرغم بهبود ارزش لیره سوریه دربرابر دلار امریکا، شهروندان سوری تاثیر آن را بر وضعیت معیشتی خود احساس نکردند و قیمت اجناس رو به کاهش ننهاده است.

میدل ایست نیوز: علیرغم بهبود ارزش لیره سوریه دربرابر دلار امریکا، شهروندان سوری تاثیر آن را بر وضعیت معیشتی خود احساس نکردند و قیمت اجناس رو به کاهش ننهاده است.

نرخ هر دلار امریکا پس از آنکه اخیرا مرز 4000 لیره را رد کرده بود، اخیرا به مرز 3975 رسیده است، در پی این افزایش نرخ دلار، قیمت بسیاری از اجناس به شکلی قابل توجه بالا رفت، این در حالی است که بحران کمبود سوخت، نان و بسیاری مواد غذایی همچنان در این کشور ادامه دارد.

در همین رابطه، به نوشته رسانه‌های سوری، در نتیجه افزایش نرخ دلار و اجناس، اکثر فروشندگان خرد و عمده شروع به فروش محصولات و اجناس خود با نرخ روز دلار کرده‌اند، «یاسر قطینی»، کارمند 37 ساله یک شرکت خصوصی در دمشق به العربی الجدید گفت: سقوط ارزش دلار و قیمت اجناس امری تقریبا ثابت است اما در سوریه قیمت اجناس تنها سیر صعودی دارد.

قطینی افزود: دولت اعلام کرده موفق به کنترل و پایین آوردن نرخ دلار شده است اما وقتی این امر هیچ تاثیری بر قیمت اجناس نداشته، چه فایده‌ای دارد به خصوص برای کارمندان من که حقوق خود را با لیره دریافت می کنند، امروز شاهد کاهش نرخ دلار لودیم اما قیمت اجناس بر خلاف توقع مردم، شاهد افزایش اندکی بود.

وی گفت: حقوق من 200 هزار لیره است که تقریبا مساوی با حقوق چهار کارمند دولتی است اما با این وجود، حقوقم برای تامین احتیاجات خانواده کوچک سه نفره‌ام کافی نیست و اگر همسرم کار نمی کرد و برادرانم از خارج برایمان پول حواله نمی کردند، نمی توانستیم حتی نیازهای خود را تامین کنیم.

این کارمند بخش خصوصی سوریه اظهار داشت: 200 هزار لیره حقوق من پس از کاهش نرخ دلار مساوی با 50 دلار است، این در حالی است که حقوق من در سال 2011 میلادی مساوی با 1 هزار دلار بود، طبعا این حقوق، آن موقع هم مبلغ بالایی نبود اما می‌توانستم با آن منزلی در اطراف دمشق اجاره کرده و احتیاجات اساسی خود را تامین کنم.

در همین رابطه، یک کارشناس امور اقتصادی سوریه که نخواست نامش ذکر شود، گفت: اقتصاد سوریه از هم فروپاشیده است و تقریبا تولید متوقف شده و صادرات خیلی اندکی داریم و اغلب منابع زیرزمینی خارج از کنترل دولت قرار دارد و گردشگری کاملا متوقف شده و حتی حواله‌های شهروندان سوری در خارج از کشور بسیار پایین از سطح مورد انتظار است؛ همه اینها بدین معنی است که دولت فاقد منابع ارزی است لذا افزایش نرخ دلار امری پیش بینی شده بود.

وی افزود: هیچ دولتی نمی تواند در قیمت اجناس، ثبات ایجاد کند چرا که چرخ تولید خوابیده و روند بازسازی زیرساخت‌های آسیب دیده هنوز شروع نشده همچنین تحریم‌های اقتصادی نیز به قوت خود باقی است.

به گفته مرکز پژوهشی «قاسیون» هزینه معیشتی هر خانواده 5 نفره سوری از 773 هزار لیره در ابتدای سال جاری به یک میلیون و چهل هزار لیره افزایش پیدا کرده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا