هماهنگی بین بغداد و اربیل برای کنترل مناطق دارای خلأ امنیتی

هماهنگی هایی بین دولت فدرال عراق و دولت اقلیم کردستان اخیرا برای دستیابی به توافقی مشترک برای کنترل مناطق دارای خلأ امنیتی صورت گرفته است.

میدل ایست نیوز: طی 48 ساعت گذشته هماهنگی هایی بین دولت عراق در بغداد و دولت اقلیم کردستان در اربیل با هدف دستیابی به توافقی مشترک برای حفظ امنیت و کنترل مناطق مورد مناقشه بین بغداد و اربیل صورت گرفته است.

مناطق مورد مناقشه بین بغداد و اربیل اخیرا شاهد تشدید حملات داعش بوده؛ فرماندهان امنیتی کردستان اشاره دارند که برخی از این حملات به علت خلأ امنیتی این مناطق است که آخرین آن حمله داعش به شمال غرب کرکوک و شهادت و مجروح شدن شماری از نیروهای پیشمرگه بود.

در همین رابطه، فرماندهانی از پیشمرگه در نشست امنیتی در بغداد که شب گذشته برای بررسی اوضاع امنیتی و نابسامانی های امنیتی اخیر به خصوص در مناطق مورد مناقشه شرکت کردند.

در همین راستا، دفتر رسانه ای نخست وزیری عراق، گزارش داد «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیری و فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق شب گذشته نشست امنیتی گسترده ای با فرماندهان دستگاه های امنیتی عراق و نیروهای پیشمرگه با حضور وزرای کشور، دفاع و دارایی برگزار کرد.

در این نشست آخرین تحولات امنیتی عراق طی ساعات گذشته و طرح های امنیتی برای مقابله با نقض امنیت و جلوگیری از آن و گسترش امنیت و ثبات در سراسر کشور بررسی شد.

حاضران در این نشست همچنین هماهنگی بین نیروهای امنیتی عراق و نیروهای پیشمرگه به خصوص در مناطق دارای مسئولیت مشترک را بررسی کردند.

الکاظمی در این نشست دستوراتی به نیروهای امنیتی داد که در رأس آن تشدید تلاش اطلاعاتی و امنیتی و انجام عملیات پیشگیرانه برای مقابله با تحرکات گروه تروریستی داعش، خشکاندن ریشه آنها و انهدام خواستگاهشان قرار داشت.

گفتنی است فرماندهان پیشمرگه بیش از یکسال است که در نشست های امنیتی دولت عراق در بغداد حضور نداشتند و این نشست ها با حضور وزرا و فرماندهان امنیتی دولت فدرال برگزار می شد.

یک مسئول کرد در دولت اقلیم کردستان تاکید کرد که نمایندگان پیشمرگه در نشست امنیتی شب گذشته در بغداد، دیدگاه اقلیم کردستان برای مقابله با افزایش خطر داعش را مطرح کردند.

وی گفت در پی هماهنگی های بین بغداد و اربیل طی دو روز گذشته با هدف جلوگیری از نابسامانی امنیتی در مناطق مورد مناقشه، نمایندگان پیشمرگه در نشست امنیتی بغداد حاضر شدند.

این مسئول دولتی با اشاره به اینکه کردستان تمایل دارد عملیات امنیتی گسترده ای با حضور نیروهای دولت فدرال عراق و اقلیم کردستان برای تعقیب داعش در مناطق مورد مناقشه برگزار شود، بر لزوم حمله هوایی به مخفیگاه های داعش از طریق استفاده از حمایت ائتلاف بین المللی ضد داعش تاکید کرد.

از طرفی دیگر «نوری حمه علی»، مسئول محور غرب کرکوک نیروهای پیشمرگه، تاکید کرد خلأ امنیتی در مناطق مورد مناقشه بین بغداد و اربیل، مشکلی است که داعش از آن سوء استفاده می کند.

وی اشاره کرد که در صورت تداوم این وضع و عدم تامین امنیت مناطق دارای خلأ امنیتی، خطر داعش بیشتر خواهد شد.

نوری حمه علی همچنین بر لزوم تسریع بغداد و اربیل بر وضع سازوکاری مشترک برای مدیریت مناطق مورد مناقشه و عدم اجازه به تحرکات تروریستی در این مناطق تاکید و اشاره کرد که تهدیداتی جدید در کرکوک و سایر مناطق وجود دارد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 9 =

دکمه بازگشت به بالا