مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی بین لبنان و اسرائیل با میانجیگری امریکا از سرگرفته شد

مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی بین لبنان و اسرائیل پس از توقف چند ماهه صبح امروز از سرگرفته شد.

میدل ایست نیوز: لبنان و اسرائیل امروز سه شنبه و با میانجیگری امریکا مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی را که چند ماه متوقف شده بود، از سر گرفتند.

هیئت لبنانی و اسرائیل در ساعت 10 صبح به وقت گرینویچ با حضور میانجیگر امریکایی در نقطه مرزی وابسته به نیروهای سازمان ملل در جنوب لبنان (یونیفیل) در شهر الناقوره که مذاکرات پیشین نیز در آن برگزار شده بود، حاضر شدند.

امریکا پیشتر اعلام کرده بود تیمش به ریاست «جان دیروشر»، که نقش تسهیل گر در دور سابق مذاکرات را برعهده داشت، به عنوان میانجیگر بین دو هیئت لبنان و اسرائیل از سه شنبه آغاز بکار خواهد کرد.

واشنگتن از سرگیری مذاکرات را گامی مثبت در انتظار راه حلی که به طول انجامید توصیف کرد.

هنوز دلیل از سرگیری مذاکرات پس از توقف آن مشخص نیست و اختلافات بر سر مساحت منطقه مورد مناقشه همچنان پابرجاست.

این مذاکرات به صورت غیر مستقیم و تحت نظر سازمان ملل متحد انجام می شود و گامی برای حل اختلاف مرزی میان دو کشور است که طی سال های گذشته به خصوص پس از اکتشافات و حفاری نفت در آب های مورد مناقشه افزایش یافت.

 دور نخست مذاکرات میان لبنان و اسرائیل برای ترسیم مرزهای دریایی 14 اکتبر 2020 در مقر سازمان ملل در شهر مرزی «الناقورة»، به پایان رسید و  دور دوم این مذاکرات نیز در 28 اکتبر برگزار شد. دور سوم مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی بین لبنان و اسرائیل هم در 11 نوامبر 2020 برگزار شد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الحرة

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 17 =

دکمه بازگشت به بالا