فؤاد حسین تداوم حمایت بین المللی از عراق تا زمان از بین رفتن ایدئولوژی تروریستی را خواستار شد

وزرای خارجه عراق و بلژیک درباره برخی از مسائل از جمله روابط دوجانبه، گروه تروریستی داعش و انتخابات آتی عراق رایزنی کردند.

میدل ایست نیوز: «فؤاد حسین»، وزیر امور خارجه عراق در تماسی تلفنی از طرف «صوفی ویلمز»، وزیر امور خارجه بلژیک، درباره لزوم تقویت روابط دوجانبه و ارتقای سطح آن به گونه ای که آرمان های دو ملت دوست را محقق کند، گفت وگو کرد.

وی ضمن تبریک به همتای بلژیکی خود برای تصدی پست وزارت امور خارجه بلژیک و آرزوی موفقیت برای او، از دولت بلژیک برای مواضع حامیانه اش از عراق در جنگ با گروه تروریستی داعش تشکر و قدردانی کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی عراق همچنین خواستار تداوم حمایت از عراق تا زمانی که ایدئولوژی این گروه های تروریستی از بین برود، شد.

وی با تاکید بر اهمیت تقویت همکاری و یکپارچه سازی تلاش های بین المللی برای راه حل سیاسی برای بحران سوریه و تاثیر مستقیم آن بر امنیت و ثبات منطقه و بازتاب آن بر امنیت و ثبات عراق، حل و فصل وضعیت خانواده های ساکن در اردوگاه الهول سوریه و جلوگیری از نفوذ داعش به اردوگاه آوارگان، گسترش ایدئولوژی تروریستی و بازگشت مجدد آن را خواستار شد.

دو طرف در این گفت وگوی تلفنی درباره تصمیم دولت عراق مبنی بر برگزاری آزاد و سالم انتخابات رایزنی کردند و فؤاد حسین اظهار داشت که عراق نامه ای به شورای امنیت برای حمایت و اعزام ناظران بر انتخابات عراق داده است.

وزرای امور خارجه عراق و بلژیک ضمن بررسی شماری از مسائل منطقه ای و بین المللی دارای اهمیت مشترک، بر لزوم همکاری برای کاهش تنش و تحقق آرامش در منطقه و اجتناب از هرگونه افزایش تنشی که به نفع هیچ طرفی نیست، تاکید کردند.

حسین همچنین درباره اهمیت تلاش های مشترک برای مقابله با پیامدهای ویروس کرونا که چالشی جهانی محسوب می شود که بر همه عرصه های زندگی تاثیر منفی گذاشته است سخن گفت و اشاره کرد که با یافتن واکسن این ویروس وضعیت جهان بهبود یافت و این امر موجب بهبود قیمت فروش نفت شد.

از طرفی دیگر وزیر امور خارجه بلژیک نیز ضمن تسلیت به دولت و ملت عراق به مناسبت شهادت شماری از شهروندان در پی اقدامات تروریستی اخیر در عراق، همبستگی دولت و ملت بلژیک با عراق در جنگ علیه تروریسم را اعلام کرد.

وی اشاره کرد که دولت بلژیک هیئت جدیدی به عراق برای مشخص کردن سرنوشت خانواده ها و کودکان داعش فرستاده است.

وزیر خارجه بلژیک در پایان از همتای عراقی خود برای سفر به بلژیک دعوت کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
وزارت خارجه عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا