لودریان: با پیامی شدیداللحن برای مقامات لبنانی به بیروت می روم

وزیر امور خارجه فرانسه گفت که کشورش با کسانی که مانع روند تشکیل دولت در لبنان می‌شوند برخوردی قاطع خواهد داشت.

میدل ایست نیوز: «ژان ایو لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه، تأکید کرد که کشورش با کسانی که مانع روند تشکیل دولت در لبنان می‌شوند برخوردی قاطع خواهد داشت.

او که تا ساعاتی دیگر عازم لبنان می‌شود گفت: «فردا با پیامی شدید اللحن برای مقامات سیاسی لبنان وبا پیام همبستگی کامل با ملت لبنان در بیروت خواهم بود».

وزیر خارجه فرانسه گفت که با کسانی که در روند تشکیل دولت مانع‌تراشی می‌کنند برخورد قاطع می‌شود و اقداماتی در این باره آغاز شده که فقط گام اول است.

او گفت که فرانسه با لبنان در بخش آموزش و بهداشت همکاری می‌کند و از همه کسانی که برای میهنشان تلاش می‌کنند حمایت می‌کند.

لودریان در این سفر خود برگه «محدودیت‌ها» علیه گروهی از سیاستمداران لبنانی را به دست دارد که قرار است ورودشان به خاک فرانسه ممنوع شود.

اما منابع نزدیک به دولت فرانسه گفته‌اند که پاریس برنامه‌ای گسترده‌تر از این محدودیت ها در نظر دارد و در حال هماهنگی با امریکا و انگلستان برای وضع تحریم‌های مشترک علیه سیاستمدارانی است که مانع از پیشرفت در روند سیاسی لبنان می‌شوند و نیز کسانی که در پرونده‌های فساد دست دارند.

این منابع گفته‌اند که این تصمیم فرانسه پس از آن گرفته شده که این کشور متوجه شده که تلاش‌هایش برای اجرای تحریم ازطریق اتحادیه اروپا در آینده نزدیک به نتیجه نخواهد رسید.

به گفته این منابع فرانسه درنظر دارد با همکاری امریکا و انگلستان تحریم‌هایی را علیه برخی چهره‌های سیاسی لبنان وضع کند که شامل منع ورود به این کشورها و بلوکه کردن اموال و حتی احتمال محاکمه آنها در دادگاه‌های فرانسه به اتهام فساد می‌شود.

از سوی دیگر اعلام برنامه لودریان در سفرش به بیروت که فقط شامل رئیس جمهور و رئیس مجلس می‌شود برای نیروهای سیاسی لبنان غافلگیرکننده بوده است.

فرانسه تاکنون درباره اینکه چرا وزیر خارجه‌اش با هیچ یک از دیگر سران سیاسی لبنان و از همه مهم‌تر «سعد الحریری» ملاقات نخواهد کرد هیچ توضیحی نداده است.

آنچه در این باره حساسیت برانگیز شده همین است که الحریری رئیس جمهور لبنان و دامادش را به کارشکنی در روند تشکیل دولت متهم می‌کند و دیدار لودریان با عون نوعی بی اعتنایی به الحریری شمرده می شود.

هفته گذشته «ژان ایو لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه، اعلام کرد که این کشور اقدامات علیه کسانی را که به گفته وی موجب مانع‌تراشی در پیشبرد روند سیاسی لبنان شده‌اند آغاز کرده است.

لودریان در بیانیه‌ای تأکید کرد که فرانسه علیه مفسدان اقتصادی در لبنان نیز اقدامات مشابهی آغاز خواهد کرد.

او افزود که فرانسه به خود حق می‌دهد که علیه همه کسانی که روند خروج لبنان از بحران را با مشکل مواجه کرده‌اند اقدام کند و در این باره با شرکای بین‌المللی در هماهنگی و تماس خواهد بود.

به گفته لودریان این اقدامات با محدودیت ورود این چهره‌های سیاسی به خاک فرانسه آغاز می‌شود.

او جزئیات بیشتری درباره اینکه چه کسانی مشمول این محدودیت‌ها قرار گرفته‌اند ارائه نداد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
اسپوتنیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا