نخستین تماس تلفنی بایدن با ولیعهد ابوظبی

رئیس جمهوری امریکا و ولیعهد ابوظبی در گفت وگویی تلفنی درباره روابط دوجانبه و راه های گسترش آن و همچنین برخی مسائل منطقه و بین المللی دارای اهمیت مشترک رایزنی کردند.

میدل ایست نیوز: «محمد بن زاید»، ولیعهد ابوظبی و «جو بایدن»، رئیس جمهوری امریکا در گفت وگویی تلفنی درباره روابط راهبردی بین دو کشور و راه های گسترش همه جانبه آن علاوه بر برخی مسائل منطقه ای و بین المللی رایزنی کردند.

بنابر آنچه در بیانیه صادره از کاخ سفید آمده است دو طرف درباره بحران افغانستان و ابعاد هسته ای و منطقه ای «تهدید ایران» گفت وگو کردند.

رئیس جمهوری امریکا در این گفت وگو به اهمیت راهبردی برپایی روابط دیپلماتیک بین امارات و اسرائیل هم اشاره کرد.

همکاری در زمینه انرژی پاک و تجدید پذیر، حمایت از محیط زیست، مقابله با تغییرات آب و هوایی و اهمیت پیشبرد تلاش های بین المللی در این زمینه از دیگر محورهای گفت وگوی دو طرف بود.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات، ولیعهد ابوظبی و رئیس جمهوری امریکا بسیاری از مسائل و تحولات منطقه ای و بین المللی دارای اهمیت مشترک و در رأس آن تحولات منطقه و خاورمیانه و شاخ آفریقا را بررسی کردند.

دو طرف بر اهمیت تداوم تقویت روابط دوجانبه و توسعه آن در آینده و تلاش های مشترک برای تقویت صلح و همکاری در منطقه به گونه ای که به نفع ملت های منطقه و آرمان های آن در ثبات و توسعه باشد و حمایت از تلاشها برای حل منازعات و بحران های منطقه ای از طریق راه های دیپلماتیک و سیاسی تاکید کردند.

بایدن نیز پنجاهمین سالروز استقلال امارات را تبریک گفت و مجددا بر شراکت طولانی مدت بین امریکا و امارات تاکید کرد.

این گفت وگوی تلفنی در حالی انجام شد که مذاکرات طرف های برجام در وین اتریش در حال برگزاری و پیشروی است و خبرهایی از مذاکرات غیرعلنی ریاض و تهران برای کاهش تنش ها و توقف جنگ یمن شنیده می شود.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
الخلیج آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا