تاکید سفیر جدید ترکیه در عراق بر توسعه روابط دوجانبه

سفیر ترکیه در بغداد با تاکید بر توسعه روابط دوجانبه ابراز امیدواری کرد که یک دوره مثبت با رویکردی نو در روابط عراق و ترکیه آغاز شود.

میدل ایست نیوز: «علی رضا گونای»، سفیر ترکیه در عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی در خصوص روابط آنکارا-بغداد اظهار داشت: آرزومندیم یک دوره امیدوار کننده و مثبت با رویکردی نو در روابط عراق و ترکیه آغاز شود.

وی با بیان اینکه روابط تجاری و اقتصادی بین عراق و ترکیه تداوم دارد، تأکید کرد: این روابط توسعه خواهد گرفت. روابط عراق و ترکیه روابطی با بعد استراتژیک است. در بسیاری از کانال‌ها روابط فشرده داریم و باید در یک روند هماهنگ در این روابط در هر مسیر پیش برویم.

گونای همچنین گفت: ما دو کشور هم‌مرز هستیم و روابط بین دو کشور، وضعیت تعیین کننده‌ای برای ثبات منطقه دارد. عراق با چهره زشت تروریسم روبرو شده است. آرزو داریم که یک دوره امیدوار کننده برای ترکیه و عراق پیش رو داشته باشیم. هدف ما در این دوره باز نگه داشتن کانال‌های گفت‌وگو است.

وی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه ترکیه به عراق گفت: ما عراق را به عنوان یک کل می‌بینیم و هرگونه تهدید علیه تمامیت ارضی آن را تهدیدی برای ترکیه می‌دانیم.

گونای با بیان اینکه روابط فرهنگی، انسانی و تاریخی نزدیک و کهنی بین ترکیه و عراق برقرار است، تاکید کرد که علاقه شهروندان عراقی به سریال های تلویزیونی ترکیه بسیار است.

وی افزود: باید از هدف 20 ميليارد دلاری تعيين شده در حجم تجارت مشترک بين دو كشور فراتر رویم. علاقه تاجران ترک به عراق بارز است. هدف ما افزایش حجم تجارت و حمایت از متنوع سازی اقتصاد عراق است. کسانی که شمال عراق را می‌بینند درک می‌کنند که این منطقه تا چه اندازه پیشرفت کرده و نقش پیمانکاران ترک در این توسعه بسیار است.

وی تاکید کرد که ترکیه عراق را به طور یک کل می‌بیند. عراق ساختار فدرالی دارد. گروه‌های مختلف عراق هویت تعیین کننده برای ما نبوده و همه آنها شهروند عراق و برادر ما هستند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا