مشاجره برخی نیروهای سیاسی عراق با سفیر بریتانیا درباره انتخابات زودهنگام

اظهارنظر سفیر بریتانیا در بغداد درباره لزوم اتخاذ تدابیری برای حفاظت از شهروندان عراق با توجه به نزدیک شدن به انتخابات زودهنگام، داد برخی نیروهای سیاسی عراق را درآورد.

میدل ایست نیوز: «استفان هیکی»، سفیر بریتانیا در بغداد در سخنانی درباره انتخابات زودهنگام عراق اظهارنظر کرد که موجب آزردگی خاطر شماری از نیروهای سیاسی عراق شد.

وی در واکنش به ترور «ایهاب الوزنی»، فعال مدنی در عراق گفت: فرار از مجازات قتل فعالان از اکتبر 2019 تاکنون، آورده ای به جز قتل بیشتر ندارد.

هیکی افزود: باید تدابیر قابل توجه ای برای مجازات عاملان این جنایت ها و حفاظت از شهروندان عراق در حالی که آماده برگزاری انتخابات در اکتبر می شوند، اتخاذ شود.

این اظهارات موجب خشم «هادی العامری»، رئیس ائتلاف فتح شد و در بیانیه ای از وزارت امور خارجه عراق خواست بر کار سفرا نظارت و اقدامات لازم برای عدم دخالت آنها در امور داخلی کشور را اتخاذ کند.

وی گفت که سفیر بریتانیا باید حد و مرز کار خود را بداند و ما اجازه نخواهیم داد در امور داخلی عراق دخالت کند.

ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر به رهبری «مقتدی صدر» نیز اظهارات سفیر بریتانیا در بغداد را دخالت در امور عراق دانست.

ائتلاف سائرون در بیانیه ای گفت: ما مخالفت کامل خود را با اظهارات نادرست این چنینی که دخالت در امور داخلی محسوب می شود و هرگز نمی توان قبول کرد، اعلام می داریم.

سائرون افزود: همه دیپلمات ها در عراق باید به حاکمیت عراق احترام بگذارند و در امور این کشور دخالت نکنند.

سفیر بریتانیا نیز در یک مصاحبه تلویزیونی در واکنش به بیانیه سائرون گفت که به حاکمیت عراق و تمایل به برگزاری انتخابات زودهنگام احترام می گذارد.

وی ادامه داد: من از وجود چالش هایی در مقابل انتخابات مطلع هستم به خصوص با توجه به اینکه شاهد ترور فعال مدنی در کربلا ایهاب الوزنی بودیم. من به شدت حملات علیه فعالان و روزنامه نگاران را محکوم می کنم.

هیکی در پاسخ به اتهام کتائب حزب الله مبنی بر اینکه سفارت بریتانیا در بغداد، توطئه ای برای بحرانی کردن اوضاع عراق را رهبری می کند گفت: بریتانیا امنیت، ثبات و شکوفایی را برای عراق می خواهد و به حاکمیت عراق احترام می گذارد.

وی با اشاره به اینکه هیج دلیلی مبنی بر دخالت بریتانیا در امور عراق وجود ندارد، ایران را به حمایت از گروه های مسلح عراقی که خارج از چارچوب حکومت فعالیت می کنند متهم کرد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا