بازدید سرزده فرمانده سنتکام از اردوگاه الهول در سوریه/ آیا عراق نخستین گام را در پذیرش خانواده های داعش برمی دارد؟

منابع امریکایی خبر دادند که به احتمال قوی عراق هفته آینده برای اولین بار حدود صد خانوار عراقی را از اردوگاه های پناهندگان در سوریه به عراق منتقل خواهد کرد.

میدل ایست نیوز: منابع امریکایی خبر دادند که به احتمال قوی عراق هفته آینده برای اولین بار حدود صد خانوار عراقی را از اردوگاه های پناهندگان در سوریه به عراق منتقل خواهدکرد.

مقامات امریکایی ضمن استقبال از این اقدام عراق تأکید کرده اند که این موجب امیدواری به آغاز روند خارج کردن هزاران پناهنده در اردوگاه الهول سوریه که نوعا از خانواده های تروریست های داعش هستند می شود.

روز جمعه ژنرال فرانک مکنزی، فرمانده ستاد مرکزی ارتش امریکا (سنتکام) به دور از چشم خبرنگاران و بدون اعلام قبلی از اردوگاه الهول در شمال شرق سوریه دیدن کرد.

او که روز پنجشنبه نیز در بغداد با نخست وزیر عراق دیدار کرده بود پیش از این بارها هشدار داده بود که جوانان در اردوگاه ها تربیت افراطی می بینند و خطری جدی برای نسل های آینده خواهند بود.

مکنزی در مسیر بازگشت از سوریه به خبرنگاران گفت: «گام اول برای بازگرداندن این خانوارها را عراق برمی دارد و به نظر من این کلید آغاز کاهش حضور پناهندگان در اردوگاه الهول و دیگر اردوگاه های موجود در منطقه خواهد بود».

وی افزود که لازم است همه کشورها شهروندانشان را از این اردوگاه ها خارج و آنان را دوباره به زیست طبیعی در جوامعشان برگردانند و با بازپروری آنها به اندیشه افراطی شان پایان دهند.

یک مقام بلندپایه امریکایی نیز تأکید کرد که انتقال شهروندان از این اردوگاه ها از مهم ترین مسائلی است که مقامات امریکایی و عراق در تلاش برای تعیین چارچوب کلی روابط آینده سیاسی و نظامی شان درباره آن مذاکره می کنند.

پیش از این مقامات عراقی از وجود برنامه ای برای بازگرداندن خانوارهای عراقی از اردوگاه الهول به نقطه ای در خاک عراق خبر داده بودند.

ماه گذشته شایعاتی درباره انتقال گروهی از این خانواده ها به استان نینوا مطرح شد که واکنش های منفی بسیاری در پی داشت.

در پی این شایعات «نجم الجبوری»، استاندار نینوا تأکید کرد که هیچ برنامه‌ای برای انتقال ساکنان اردوگاه «الهول» به استان نینوا وجود ندارد و افزود که چنین کاری با خشم عمومی مواجه خواهد شد.

او گفت که استانداری نینوا (مرکز آن: موصل) هیچ بخشنامه‌ای درباره انتقال ساکنان اردوگاه الهول در سوریه که خانواده‌های تروریست‌های داعش در آن حضور دارند به استان نینوا دریافت نکرده است.

وی افزود چنین اقدامی با مخالفت کامل مردم استان مواجه خواهد شد و این استان آمادگی پذیرایی از این افراد را ندارد و تأکید کرد که اگر چنین برنامه‌ای درکار باشد و اجرا شود شاهد تظاهرات گسترده در استان نینوا خواهیم بود.

استاندار نینوا گفت که اگر چنین برنامه‌ای در میان است باید تجدید نظر جدی در آن شود و با دقت بررسی شود که این افراد به کجا منتقل شوند که خطر کم‌تری داشته باشد و به هر حال این منطقه باید دور از استان نینوا باشد.

همزمان سرتیپ حامد الحسینی، فرمانده نیروهای مرزبانی عراق، گفت که انتقال اولین گروه از ساکنان عراقی اردوگاه الهول به خاک عراق به تعویق افتاده است.

وی گفت که نیمی از ساکنان اردوگاه الهول یعنی حدود 30 هزار نفر عراقی هستند که نوعا خانواده و فرزندان تررویست‌های داعش هستند و افزود که این اردوگاه به مسئله‌ای بسیار خطرناک در سطح منطقه و جهان تبدیل شده است.

او تأکید کرد که این افراد خطری و بلایی بزرگ برای عراق خواهند بود و باید هرچه سریع‌تر به حضور آنها در کنار یکدیگر پایان داد و آنها متفرق کرد چون تا 15 سال دیگر فرزندان آنها تروریست های فردا خواهند بود.

حدود 70 هزار نفر در اردوگاه الهول که در کنترل نیروهای کرد متحد امریکا در سوریه است به سر می برند و اکثر آنها زنان و کودکان تروریست های داعش هستند. حدود نیمی از ساکنان اردوگاه شهروندان عراق و حدود 10 هزار نفر از آنها نیز شهروندان کشورهای اروپایی هستند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
الحره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا