مدیر دستگاه اطلاعاتی مصر فردا به غزه، رام‌الله و تل‌آویو سفر می‌کند

منابع آگاه مصری اعلام کردند مدیر دستگاه اطلاعاتی این کشور فردا برای اعلام آغاز ابتکار مصر درخصوص بازسازی نوار غزه و تثبیت آتش‌بس به غزه،رام الله و تل‌آویو سفر خواهد کرد.

میدل ایست نیوز: منابع آگاه مصری اعلام کردند سرلشکر عباس کامل، مدیر دستگاه اطلاعاتی این کشور فردا برای اعلام آغاز ابتکار مصر درباره بازسازی نوار غزه وارد اراضی اشغالی خواهد شد.

منابع مذکور در گفت‌وگو با العربی الجدید تصریح کردند: مدیر دستگاه اطلاعاتی مصر در راس هیاتی بلندپایه از جمله روسای پرونده فلسطین، اسرائیل و سه تن از مدیران ارشد این دستگاه به غزه، رام الله و تل آویو سفر خواهد کرد.

منابع یاد شده افزودند: کامل با مسئولان بلندپایه اسرائیلی از جمله مائیر بن شبات، رئیس شورای امنیت اخلی دیدار خواهد کرد و پس از آن برای ملاقات با «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان وارد رام الله خواهد شد و سپس سفر خود را با دیدار رهبران حماس و دیگر گروه‌های مقاومت در نوار غزه به پایان خواهد برد، سفری که از زمان ریاست کامل بر دستگاه اطلاعات مصر، بی‌سابقه به شمار می رود.

به گفته منابع مذکور، کامل در این دیدارها درباره راهکارهای پیشبرد تلاش‌ها برای بازسازی نوار غزه تحت نظارت مصر و بازگشت روند مذاکرات میان تشکیلات خودگردان فلسطین و اسرائیل و از سرگیری مذاکرات برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل گفت‌وگو خواهد کرد.

منابع اسرائیلی نیز اعلام کرده اند «غابی اشکنازی»، وزیر امور خارجه اسرائیل فردا برای دیدار با «سامح شکری»، همتای مصری خود به قاهره سفر خواهد کرد؛ سفری که از سال 2008 میلادی در نوع خود بی سابقه است.

پیش از این، هیات امنیتی مصر به رهبری سرلشکر احمد عبدالخالق، رئیس پرونده فلسطین در دستگاه اطلاعاتی این کشور شامگاه جمعه برای بار سوم طی یک هفته به غزه سفر کرده بود تا شرایط لازم برای سفر کامل به اراضی اشغالی فراهم کند و پیام مقامات اسرائیلی به «یحیی السنوار»، رهبر حماس در غزه درخصوص دست برداشتن از اقدامات تحریک‌آمیز رسانه‌ای و تاکید بر حفظ آتش‌بس را به حماس انتقال دهد.

در همین رابطه، منابع مصری پیشتر تصریح کردند: هیات مصری با السنوار دیدار خواهد کرد و پیام‌هایی در دعوت به آرامش، عدم تحریک مسئولان اسرائیلی و اکتفا به اظهارنظرها و کنفرانس‌های غیر تحریک‌آمیز منتقل خواهد کرد.

منابع مذکور با بیان اینکه طرف اسرائیلی از رفتارهای السنوار که مسئولان تل‌آویو را در برابر افکار عمومی اسرائیل در موقعیت دشواری قرار می دهد، ناخرسند هستند، اظهار داشت: هدف اصلی از سفر هیات مصری، آماده کردن شرایط و فضا برای سفر «عباس کامل»، رئیس دستگاه اطلاعاتی مصر به نوار غزه و رام الله برای اعلام آغاز بسته کمک‌های مصر به منظور بازسازی غزه و نظارت مصر بر تلاش‌ها در این باره با توافق همه گروه‌های فلسطینی و هماهنگی اسرائیل است.

منابع مصری گفتند: پیش از این، هیات‌هایی از حماس و جهاد اسلامی برای آغاز گفت‌وگوهای غیرمستقیم با اسرائیل درباره تثبیت آتش‌بس طولانی مدت در غزه و آغاز عملیات بازسازی در سریع‌ترین زمان ممکن به قاهره سفر کرده بودند.

قرار است به زودی هیاتی از رهبران حماس به ریاست «اسماعیل هنیه» برای گفت‌وگو بر سر جزئیات آتش‌بس و برنامه بازسازی نوار غزه و نیز مذاکره درخصوص اوضاع داخلی فلسطین و تشکیل دولت وحدت ملی برای تسهیل روند بازسازی به قاهره سفر خواهد کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا