بیانیه مشترک بغداد و اربیل: ترکیه اقداماتی غیرمسئولانه در عراق انجام می دهد

قطع درختان در خاک عراق توسط ترکیه و آسیب به محیط زیست، نگرانی مقامات عراق و اقلیم کردستان را برانگیخت و وزرای کشاورزی دولت فدرال عراق و دولت اقلیم در بیانیه ای این اقدامات را محکوم کردند.

میدل ایست نیوز: وزیر کشاورزی دولت فدرال عراق و وزیر کشاورزی دولت اقلیم کردستان با صدور بیانیه ای مشترک، اقدام ترکیه در قطع درختان در خاک عراق و انتقال آن به برای فروش را محکوم کردند.

در بیانیه مذکور آمده است: مدتی است اخبار رسانه ها مبنی بر اقدام گروهی از شرکت های ترکیه با کمک نیروهای ترکیه ای در قطع درختان جنگل های مناطق بادینان در اقلیم کردستان عراق و انتقال آن به خاک ترکیه برای فروش را دنبال می کنیم.

در ادامه بیانیه آمده است: از همین رو، این اقدامات غیرمتمدن را محکوم کرده و آن را اقداماتی خصمانه علیه طبیعت و محیط زیست اقلیم کردستان بلکه اقدامی خصمانه علیه بشریت و طبیعت و محیط زیست منطقه و کل جهان می دانیم، چرا که محیط زیست حد و مرز ندارد.

بیانیه مذکور افزود: بنابراین از دولت ترکیه می خواهیم این اقدامات را متوقف سازد و از دولت فدرال عراق و دولت اقلیم کردستان نیز می خواهیم اقدامات فوری و مناسب برای توقف این اقدامات را اتخاذ کنند.

وزرای کشاورزی دولت فدرال عراق و اقلیم کردستان همچنین از سازمان ملل و هیئت نمایندگی کشورها و سازمان های بین المللی خواستند با همکاری با یکدیگر راه حل هایی برای این اقدامات غیرمسئولانه و غیرانسانی علیه محیط زیست ایجاد و برای پایان دادن به آن به صورت کامل تلاش کنند.

«جوتیار عادل»، سخنگوی دولت اقلیم کردستان ضمن اعلام نارضایتی دولت اقلیم کردستان از قطع درختان و آسیب به محیط زیست اقلیم، گفت دولت اقلیم کردستان در نامه ای رسمی به آنکارا خواستار توقف روند قطع درختان و مناطق مرزی شد و تاکید کرد که این امر غیرقابل قبول است.

عادل افزود: دولت اقلیم کردستان بار دیگر تاکید می کند که حضور عناصر مسلح حزب کارگران کردستان در اقلیم کردستان و به ویژه مناطق مرزِی موجب نفوذ نیروهای ترکیه و رخ دادن درگیری بین طرفین می شود.

سخنگوی دولت اقلیم کردستان گفت: ما خواستار احترام به حاکمیت عراق و اقلیم کردستان و عدم قراردادن مردم منطقه در معرض مشکلات، آوارگی و ویرانی هستیم.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
شفق نیوزبغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا