خبر اولسیاسی

گریفیتس پس از دیدار با رهبر انصارالله جزئیاتی از طرح صلح خود را اعلام کرد

نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن روز گذشته با امید به موفقیت طرحش برای تحقق آتش‌بس در یمن، صنعاء را ترک کرد.

میدل ایست نیوز: «مارتین گریفیتس»، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، روز گذشته با امید به موفقیت طرحش برای تحقق آتش‌بس در یمن، صنعاء را ترک کرد.

او که روز یکشنبه وارد صنعا شده بود، دیروز (دوشنبه 31 مه) برای اولین بار در 14 ماه گذشته با رهبر انصارالله دیدار کرد.

گریفیتس در مصاحبه مطبوعاتی در حین خروج از صنعاء در فرودگاه صنعاء درباره طرح خود برای آتش‌بس در یمن توضیح داد و تأکید کرد که هدف از این طرف آتش‌بس سراسری در یمن و برداشته شدن همه محدودیت‌ها از آزادی افراد و کالاها در تردد به مقصد یا از مبدأ یمن و ازسر گیری روند سیاسی در این کشور است.

او گفت که بیش از یک سال است که درباره این موضوعات مذاکره می‌کند و افزود که طرح وی از حمایت گسترده منطقه‌ای و بین‌المللی برخوردار است اما از همه چیز مهم‌تر تمایل و خواست طرف‌های درگیر در یمن برای پایان دادن به جنگ و بازیابی آزادی‌هایشان است.

نماینده سازمان ملل گفت که به موجب طرح وی در گام اول باید همه موانع رسیدن مواد غذایی و کالاهای اساسی از جمله سوخت برای کاربرد غیر نظامی به شهروندان یمنی برداشته شود و هیچ ملاحظه سیاسی و نظامی در این باره نباشد.

وی افزود که در مقام بعدی ضرورت دارد که در سراسر یمن آتش‌بس فوری برقرار شود تا به وضعیت فاجعه‌بار انسانی رسیدگی شود و جاده‌ها و بنادر بازگشایی شود و میلیون‌ها یمنی زندگی عادی خود را از سر بگیرند.

او گفت که ادامه درگیری‌های نظامی ازجمله در مأرب از فرصت‌های صلح در یمن می‌کاهد و جان میلیون‌ها تن را با خطر مواجه می‌کند.

گریفیتس ادامه داد که طرح وی شامل بازگشایی فرودگاه صنعاء هم می‌شود و افزود که همه طرف‌ها در اظهارات رسانه‌ای خود بر اولویت رفع نیازهای انسانی مردم یمن تأکید کرده‌اند.

او گفت شکستن چرخه تنش سیاسی و خشونت جز با مسیر مذاکراتی که به گفت‌وگوهای سیاسی پایدار میان خود یمنی‌ها بینجامد ممکن نیست و همه باید به عدالت اقتصادی و حقوق شهروندی برابر برای همه یمنیان احترام بگذارند.

نماینده سازمان ملل گفت که با قدرت نظامی هیچ حاکمیت پایداری در یمن نخواهد بود چنانکه با دخالت خارجی هم چنین هدفی تحقق نخواهد یافت.

او از همه طرف‌ها خواست که از سقف مطالباتشان کوتاه بیایند و تصمیم بگیرند که از فاز درگیری و جنگ به فاز صلح و مذاکره وارد شوند و البته لازمه این تصمیم فداکاری و شجاعت همه سران سیاسی است و ابراز امیدواری کرد که چنین شجاعتی در میان سران سیاسی یمن ایجاد شود.

گریفیتس همچنین گفت که یک نیروی بی سابقه برای پیشبرد روند سیاسی و دیپلماتیک شکل گرفته و تأکید کرد که هیچ کس به اندازه او از توقف یک سال و نیمه روند صلح سرخورده نیست: «می‌توانستیم در این یک سال و نیم دست کم برخی کارهای ساده مانند بازگشایی بندر حدیده و فرودگاه صنعا و آغاز مذاکرات را انجام دهیم».

وی گفت که بارها این وضعیت پیش آمده که پیشرفت خوبی در مذاکرات به دست آمده و همه منتظر موفقیت نهایی‌اند اما ناگهان وضعیت نظامی بر مذاکرات سایه می‌اندازد و هر طرف فکر می‌کند که بهتر است مذاکرات را تا به دست آوردن یک پیروزی نظامی به تعویق اندازد.

او گفت که بخش اصلی موضوعات مورد بحث میان همه طرف‌ها مسائل انسانی است و این باعث می‌شود که بتوان به پیشبرد امور امیدوار بود.

منبع
الشرق الاوسط

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا