تلاش دولت عراق برای پس‌گرفتن پول‌های بلوکه شده در خارج از کشور

بغداد شکایت‌هایی علیه شرکت‌ها و افرادی در خارج از عراق به راه انداخته است تا پول‌های بلوکه شده را پس بگیرد.

میدل ایست نیوز: وزارت دادگستری عراق از اتخاذ اقدامات فوری برای بازپس‌گیری اموال بلوکه شده این کشور در خارج که مربوط به دوره رژیم بعث است، خبر داد.

«احمد لعیبی»، سخنگوی وزارت دادگستری عراق اظهار داشت: بغداد شکایت‌هایی علیه شرکت‌ها و افرادی در خارج از عراق به راه انداخته است تا پول‌های بلوکه شده را پس بگیرد.

لعیبی افزود: این افراد و شرکت‌ها اکنون با تحویل اموال مذکور که متعلق به دولت عراق است، مخالفت می‌کنند.

پول‌های عراق در خارج از این کشور پس از اعمال تحریم‌های اقتصادی نفسگیر توسط سازمان ملل متحد پس از حمله به کویت در دهه نود میلادی بلوکه شد.

علیرغم گذشت 19 سال از سرنگونی رژیم بعث عراق و لغو تحریم‌های سازمان ملل علیه این کشور، بغداد در تلاش برای آگاهی از حجم این اموال و بازپس‌گیری آن است.

عراق اکنون با بحران مالی دست به گریبان است که ناشی از کاهش درآمدهای نفتی و پیامدهای سنگین شیوع اپیدمی کروناست.

در همین رابطه، یک مسئول عراقی اظهار داشت: بغداد آمار دقیقی از حجم اموال بلوکه شده یا نشده موجود در خارج از این کشور ندارد چرا که اغلب این اموال از زمان صدام حسین به اسم شرکت‌ها و یا افراد ثبت شده است.

وی با بیان اینکه عراق به شکل مستمر از طریق هیات‌های دیپلماتیک در همه کشورهای جهان در تلاش است تا حجم اموال بلوکه شده را مشخص کند، اظهار داشت: اغلب این اموال در سوئیس و کشورهای حوزه اسکاندیناوی است.

«سالار عبدالستار محمد»، وزیر دادگستری عراق روز گذشته در دیدار با «لوکاس جاسر»، سفیر سوئیس در بغداد خواستار رفع بلوکه پول‌های عراق و بازگرداندن آن به کشور شد.

به گفته وزیر دادگستری عراق، شورای امنیت دستور داده است تا اموال بلوکه شده عراق در سوئیس آزاد شده و در نزدیک‌ترین زمان ممکن به عراق تحویل داده شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =

دکمه بازگشت به بالا