رویترز: عربستان و امارات در پی کاهش تنش با ایران خارج از برجام

چند مقام عربستان و اماراتی از تماس‌های مقامات این دو کشور با ایران برای کاستن از تنش و همراهی با روند احیای توافق هسته‌ای خبر دادند.

میدل ایست نیوز: چند مقام عربستان و اماراتی از تماس‌های مقامات این دو کشور با ایران برای کاستن از تنش و همراهی با روند احیای توافق هسته‌ای خبر دادند.

این مقامات به خبرگزاری «رویترز» گفته‌اند که مقاماتی در کشورهای شورای همکاری در آغاز مطالباتی درباره پیوستن به روند مذاکرات وین برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران مطرح کردند اما ایران با  قاطعیت به این مطالبات واکنش منفی نشان داد.

به گزارش «رویترز» دو مقام مطلع تأکید کرده‌اند که عربستان به جای آنکه منتظر نتایج مذاکرات وین بماند به پیشنهاد بغداد برای مذاکرات مستقیم با ریاض پاسخ مثبت داد و این مذاکرات از ماه آوریل گذشته آغاز شد.

این گزارش افزوده که یک مقام منطقه‌ای تأکید کرده که امارات نیز در تماس دائم با ایران برای کاهش تنش است و این تماس‌ها به خصوص بعد از حمله به نفتکش‌ها در نزدیکی سواحل امارات در سال 2019 افزایش یافته است.

این منبع تأکید کرده که در شرایط کنونی و مشکلات ناشی از شیوع کووید ـ 19، این کشورها بیش از هر چیز به مسائل اقتصادی فکر می‌کنند و امنیت موضوعی مهم برای این منظور است.

به گفته این منبع، از نظر مقامات این کشورها هر گونه توافقی با ایران بهتر از نبود توافق است و این کشورها امیدوارند که امریکا همچنان اهرم‌های خود برای اعمال فشار بر ایران جهت مهار گروه‌های وابسته به آن را حفظ کند.

«یوسف العتیبه»، سفیر امارات در واشنگتن، اخیرا تأکید کرد که امارات خواستار هم‌زیستی مسالمت‌آمیز با ایران به دور از هر تنشی است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
رویترز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا